Kampanie AdWords dla deweloperów cz. 4
W trzech poprzednich częściach przedstawiłam wam, jak można wykorzystać potencjał konta AdWords dla waszych inwestycji, dzięki czemu otrzymacie dodatkowe zapytania ofertowe. Dziś przekażę wam, jak dotrzeć do tych użytkowników, którzy na ten moment mogą nawet nie rozważać zakupu mieszkania, ale także do tych, którzy są już zainteresowani.
Część z was już korzysta z niektórych Kampanii GDN (Google Display Network) w swoich strategiach marketingowych. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod kierowania to wybrane tematy stron w sieci Google powiązane z portalami nieruchomości tzw. kontekstowe kierowanie. Dlatego też od tego zacznę, aby przedstawić wam, jak wykorzystać tę formę reklamy, aby był skuteczniejsza.
Ponownie wracam do tematu strony internetowej, która jest kluczowa w każdej kampanii. W kampaniach displayowych wyższy współczynnik konwersji mają Landing Page niż strona z ofertą mieszkań. Zaledwie do 0,50% użytkowników wypełnia formularz, gdy trafia na stronę z pełną tabelą mieszkań. Gdy jednak skierujemy użytkowników na Landing Page, to możemy osiągnąć dużo wyższy rezultat, nawet o kilka procent. Aby taki wynik osiągnąć, kluczowe jest optymalizowanie harmonogramu wyświetleń, ale także wykluczanie nieefektywnych portali (miejsc docelowych, na których kampania wyświetliła się). W kampaniach kontekstowych możecie swoich potencjalnych klientów poinformować o:
– nadchodzącej nowej inwestycji w celu zebrania wstępnej bazy newsletterowej, a gdy ruszy sprzedaż – przekażecie im szczegóły oferty,
– o dniach otwartych, które organizujecie w najbliższym czasie,
– ofertach specjalnych, które przygotowaliście w danym miesiącu.
Tego typu reklamy na początku mogą mieć niższe współczynniki konwersji jako kanał. Po minimum 3 miesiącach będą wspomagać konwersję dla takich kanałów jak kampanie searchowe, wyniki organiczne czy wejścia bezpośrednie na stronę. Dlatego efektywność tych reklam badamy także dla innych kanałów.
Możemy wykorzystać również kreacje banerów statycznych czy htmlowych, skierowanych na portale należące do sieci reklamowej Google. Do dyspozycji mamy 20 różnych formatów, aczkolwiek z naszego doświadczenia wynika, iż nie ma konieczności wykorzystywania wszystkich. Wystarczy 9 najskuteczniejszych, aby osiągnąć zamierzone rezultaty. Podpowiem, że kreacje htmlowe mają gorsze wyniki niż zwykłe, statyczne reklamy. Dotyczy to współczynników CTR, ale także konwersji.
Istnieją także kreacje reklam wyświetlanych na Gmailu, które podobnie jak reklamy targetowane w sieci mają możliwość kreacji statycznych i htmlowych. Pamiętajcie tylko, że Google pobiera opłatę za kliknięcie reklamy, a nie za przekierowanie na stronę. Dlatego w tej reklamie koszt sesji na stronę jest wyższy niż samo kliknięcie reklamy. Dzieję się tak dlatego, że początkowo Gmail kieruje nas na wiadomość, a nie na stronę. Z moich obserwacji ponad 15% użytkowników po obejrzeniu reklamy “w formie wiadomości” przechodzi na stronę. Przykładowo możecie osiągnąć 4000 kliknięć, a 600 z nich przejdzie na stronę.
Analizując tę formę reklamy zauważyłam, że ma ona najwyższy współczynnik konwersji, kiedy kierujemy na Landing Page. Może osiągnąć nawet ponad 4% wypełnień formularza. Warto także przygotować kreację htmlową zgodną z zasadami Google i wbudować bezpośrednio do kreacji formularz. Dzięki temu potencjalny klient nie będzie musiał przechodzić na stronę, aby wysłać zapytanie ofertowe.
Dobrym narzędziem do budowania waszej marki czy poinformowania większej grupy odbiorców o nowej inwestycji, która niebawem będzie w sprzedaży, są kampanie targetowane po zainteresowaniach. Aby wybrać skuteczne kategorie, zachęcam do przejrzenia Google Analytics. Gdy przeanalizujecie raporty o zainteresowaniach i demografii, to na pewno będziecie znać lepiej swoich użytkowników. Wiecie także, sprawdzając współczynniki konwersji wysyłki formularzy, która grupa wiekowa konwertuje najlepiej.
Możecie także zbadać, które grupa wiekowa wykorzystuje wasze narzędzia na stronie, takie jak dodanie do schowka czy wysyłkę planów mieszkań na maila, a także inne wasze ciekawe rozwiązania na witrynie www.
W raportach zainteresowań możecie dowiedzieć się, czym faktycznie interesują się potencjalni mieszkańcy waszych inwestycji. Dzięki temu możemy wybrać część kategorii, na które możecie skierować wasze reklamy.
Tę formę targetowania wykorzystujemy głównie w strategiach skoncentrowanych na wypromowaniu marki lub wzmocnieniu pozycji lidera na rynku. Dlatego nie kierujemy klienta na stronę sprzedażową, a na Landing Page lub microsite, który będzie prezentował nasze najmocniejsze strony. Naszym celem będzie wzbudzenie potrzeby posiadania mieszkania w waszej lokalizacji lub zapamiętania waszej firmy, tak aby w momencie podejmowania decyzji o kupnie nowego lokum wyszukali właśnie waszą firmę. Dlatego bezpośrednim celem takich kampanii jest:
– zwiększenie wyszukiwań nazwy firmy,
– zwiększenie ruchu bezpośredniego dla strony sprzedażowej,
– zwiększenie liczby fanów profili w mediach społecznościowych,
– zwiększenie liczby osób w bazie newsletterowej.
Zwiększenie liczby zapytań ofertowych jest drugorzędnym celem tych kampanii. Długofalowe kampanie tego typu wpływają na większą liczbę zapytań, chociażby z takich kanałów jak direct czy organic, ale one bezpośrednio nie zwiększą ich liczby. Skierowanie na stronę sprzedażową na tym etapie klienta tylko go odstraszy, zamiast zainteresować. Współczynniki odrzuceń z tych reklam jest wtedy na poziomie ponad 90%. Wysłanych formularzy? Zero.
W trzeciej części cyklu artykułów opisałam metody wykorzystania remarketingu. Gdy włączycie reklamy behawioralne warto także zbierać listy remarketingowe tych najbardziej zaangażowanych użytkowników. Później możecie uruchomić reklamy remarketingowe dla tych osób, aby finalnym rezultatem było zapytanie ofertowe o jedno z waszym mieszkań.
Opisane metody kierowania pomagają w pozyskaniu dodatkowych zapytań dzięki kierowaniu kontekstowemu (sieć oraz Gmail) oraz budowaniu waszej marki lub jej wzmocnieniu. Pamiętajmy, że kluczowe w osiągnięciu sukcesu będzie stworzenie odpowiedniej strony docelowej dla wybranej strategii. Przy behawioralnych kampaniach skierowanie na stronę sprzedażową użytkownika nie przyniesie żadnych rezultatów. Natomiast przy kampaniach kontekstowych skuteczniejszą stroną będzie Landing Page.
Dowiedz się, jak promować swoją inwestycję, by skutecznie sprzedawać mieszkania.
We wszystkich częściach swoich artykułów przekazałam jak za pomocą AdWords możecie osiągać swoje wyznaczone cele. W części pierwszej zawarłam porady na początek działań w AdWords. Z drugiej części natomiast dowiecie się, jak poprawnie formułować komunikaty reklamowe AdWords w kampaniach wyszukiwarkowych. W przedostatniej części skupiłam się na tym, jak zbudować efektywne kampanie remarketingowe. Zachęcam do lektury :)
Polecamy również: