Znikające adresy z indeksu – Bug Google

0 napisany przez Aleksander Foit, 09 kwietnia 2019

W czwartek właściciele stron zaczęli odnotowywać dziwne zmiany w indeksie wyszukiwarki Google. Z wyników wyszukiwania masowo zaczęły znikać adresy URL. Jak sobie z tym poradzić?

bug google indeksacja

Usuwane z indeksu adresy nie były w żaden sposób powiązane. Z wyników wyszukiwania znikały losowe strony, także strony główne i kluczowe podstrony serwisów. Bug w algorytmie Google był powodem nagłych zmian pozycji wynikach wyszukiwania oraz nienaturalnych odchyleń w poziomie ruchu w ostatnich dniach.

John Mueller z Google przyznał, że wyszukiwarka miała techniczne problemy, które spowodowały usuwanie adresów z wyników wyszukiwania. Zapowiedział także, że problemy zostaną rozwiązane.

Wczoraj Google opublikowało informację, o tym że w dalszym ciągu walczą z problemem i mają nadzieję, że do 24 godzin usterka zostanie naprawiona. Niestety dla właścicieli stron nadzieja to za mało. Wiele ze stron mogących przynosić konwersje znajduje się nadal poza indeksem Google.

Ponowne indeksowanie usuniętych adresów

Zamiast czekać, aż wyszukiwarce uda się ponownie zaindeksować wszystkie adresy (trwa to już 6 dni), można w dużej mierze rozwiązać ten problem na własną rękę.

W przypadku niewielkich serwisów wystarczy zebrać wszystkie adresy należące do strony i sprawdzić stan ich indeksacji z wykorzystaniem polecenia site:

Następnie adresy, które nie znajdują się w indeksie Google, należy dodać ręcznie do narzędzia do sprawdzania adresów URL w Google Search Console.

Część adresów może zwrócić błędną informację o prawidłowym stanie indeksacji, w takim przypadku także należy poprosić o ponowne zaindeksowanie podstrony.

W przypadku dużych serwisów, które utraciły setki zaindeksowanych adresów, ponowna indeksacja w ten sposób może się okazać bardzo czasochłonna i problematyczna. Rozwiązaniem może być prośba o zaindeksowanie tylko najważniejszych adresów serwisu i ponowne zgłoszenie do mapy strony wykorzystując poniższe polecenie.

W ten sposób można przyspieszyć dotarcie robotów Google do niezaindeksowanych podstron. W pingowanej mapie znajdą się także zaindeksowane adresy, które mogą utrudnić spowolnić dotarcie robota do podstron, które należy ponownie zaindeksować. Dlatego na czas ponownej indeksacji można stworzyć tymczasową mapę strony zawierającą tylko niezaindeksowane adresy URL. Można do tego wykorzystać narzędzie Screaming Frog lub inny crawler, który umożliwi stworzenie listy wszystkich adresów URL serwisu. Następnie należy sprawdzić stan indeksacji adresów z listy korzystając np. z oprogramowania ScrapeBox. Wykorzystując otrzymaną pulę niezaindeksowanych adresów należy stworzyć mapę strony i dodać ją do Google Search Console. Po ponownej indeksacji wszystkich adresów tymczasową mapę można usunąć.

Dajcie znać w komentarzach, jak bug Google wpłynął na waszą stronę i jak sobie radzicie z przywracaniem wyników.

Przygotuję
darmową wycenę
wraz z propozycją strategii

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez 4PEOPLE Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach moich danych osobowych w celu:

  * Pola wymagane

  Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!
  5/5 - (2 votes)

  Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

  5/5 - (2 votes)

  O autorze:

  Aleksander Foit

  Kompleksowo podchodzi do każdej prowadzonej kampanii. Jako SEO Manager w 4PEOPLE zajmuje się pełnym procesem pozycjonowania: od optymalizacji po linkowanie i rozwój serwisu. Nie boi się wyzwań i świetnie radzi sobie w promowaniu nowych stron i poprawie widoczności tych, które działają na rynku od lat.
  Sprawdź

  PODCAST: Kiedy zabrać się za przygotowania podstrony pod Black Friday

  Pokaż wszystkie
  Marketing dla ludzi
  Zapisz się do newslettera!
  Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
  ...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!