Reklama na LinkedIn – czyli LinkedIn Ads krok po kroku

0 napisany przez Patryk Kułagowski, 22 kwietnia 2022

Niezależnie od tego, czy Twoim celem jest wsparcie procesów rekrutacyjnych, budowanie świadomości marki czy też generowanie jakościowych leadów, LinkedIn oferuje odpowiednie formaty reklamowe dopasowane do aktualnych potrzeb Twojego biznesu, szczególnie jeśli jest on związany z sektorem B2B. W tym artykule pomogę Ci zweryfikować Twój poziom gotowości do płatnej reklamy na LinkedIn, dobrać odpowiedni ekwipunek, by docelowo wyruszyć w wymarzoną podróż pod sztandarem Twojej firmy, z której pozostaną tylko te dobre wspomnienia. 

Reklama na LinkedIn krok po kroku

Płatne kampanie reklamowe na LinkedIn, tzw. LinkedIn Ads oferują możliwość niezwykle precyzyjnego i skutecznego dotarcia do ponad 740 mln użytkowników tej platformy z całego świata. 4,3 mln z nich znajduje się w Polsce, z czego aż 22% to osoby decyzyjne. Jak widzisz, ta podróż może być bardzo opłacalna! Ze względu na dystans, który Cię czeka w tym materiale, pomocna może okazać się poniższa nawigacja.

NAWIGACJA
1. Tworzenie konta reklamowego – konto osobiste i firmowe
2. Polityka reklamowa LinkedIn
3. Cele reklamowe na LinkedIn
4. Grupa docelowa na LinkedIn
5. Formaty reklamowe na LinkedIn
a) reklamy tekstowe (Text ads)
b) reklamy treści sponsorowanych
– Reklamy z pojedynczym zdjęciem (Single Image ads)
– Reklamy karuzelowe (Carousel ads)
– Reklamy wideo (Video ads)
– Reklamy pojedynczej oferty pracy
c) Reklamy dynamiczne
– Follower ads
– Spotlight ads
– Reklamy ofert pracy (Job ads)
d) Reklamy w wiadomościach (Message ads)
e) Reklamy konwersacyjne (Conversation ads)
f) Reklamy na wydarzenie (Event ads)
6. Rozliczenie za reklamę na LinkedIn
a) waluty i płatności
b) wydatki
7. Strategie stawek na LinkedIn
8. Lead Magnet – przyciągnij użytkownika
9. Weryfikacja efektywności działań
10. Testy A/B w kampaniach reklamowych
11. Reklama na LinkedIn jako element strategii marketingowo-sprzedażowej

Zaczynamy podróż!

Zanim jednak rozpoczniesz swoją przygodę z płatną reklamą na LinkedIn, warto należycie się do niej przygotować. Spontaniczna wyprawa może mocno uderzyć Cię po kieszeni i zniechęcić do korzystania z możliwości reklamowych tej platformy.

Przygotowana checklista krok po kroku pozwoli Ci zweryfikować Twój stan przygotowań, uniknąć niepotrzebnych rozczarowań i przepalonych budżetów.

1. Upewnij się, że posiadasz zarówno konto osobiste, jak i firmowe na LinkedIn, które możesz ze sobą powiązać przy tworzeniu konta reklamowego w Menedżerze Kampanii

Pozornie oczywista rzecz, a tak często pomijana. O ile posiadanie konta osobistego na tej platformie nie budzi zazwyczaj wątpliwości, to często jesteśmy nieświadomi, że w przypadku braku strony firmowej na LinkedIn lub strony marki, z którą będziesz mógł powiązać swoje konto reklamowe w Menadżerze Kampanii, ani rusz z większością kampanii reklamowych na tej platformie w postaci sponsorowanych treści, dynamicznych formatów reklamy i formularzy generowania potencjalnych klientów. Jeśli jeszcze nie założyłeś swojego LinkedIn/Showcase Page, to odsyłam Cię do mojego wcześniejszego artykułu: Jak założyć konto firmowe na LinkedIn

kampania reklamowa firma

Zoptymalizuj także oba konta w celu podniesienia efektywności działań reklamowych. To Twój paszport, na podstawie którego będziesz zawsze weryfikowany. Świadczy on także o Twojej wiarygodności! To dzięki niemu uzyskasz niezbędne zaufanie, pomocne nie tylko przy przekraczaniu kolejnej granicy, ale także budowaniu kluczowych relacji z lokalną społecznością destynacji, do której zmierzasz.

2. Zapoznaj się z polityką LinkedIn dotyczącą publikowania reklam w witrynie

Zanim Twoja reklama zostanie wyświetlana, musi przejść proces weryfikacji przez LinkedIn, który sprawdzi ją pod kątem zasad określonych w polityce reklamowej LinkedIn. Feedback otrzymasz zazwyczaj do 24h od momentu uruchomienia kampanii reklamowej. 

Jeśli Twoja reklama zostanie odrzucona, powód znajdziesz w Menedżerze Kampanii po najechaniu kursorem na status reklamy, a także w formie wiadomości e-mail. Wówczas będziesz mógł edytować ją zgodnie z zasadami reklamowymi LinkedIn i przesłać ponownie do weryfikacji lub odwołać się bezpośrednio do supportu LinkedIn

Na co warto szczególnie zwrócić uwagę?

 – Język reklamy: należy stosować nieobraźliwy, pozbawiony wulgaryzmów język dostosowany do grupy docelowej.

 – Prywatność: należy przestrzegać obowiązujących przepisów i regulacji dotyczących prywatności i ochrony danych.

 – Tekst reklamy i informacje kontaktowe: nie należy stosować niestandardowej pisowni, gramatyki, interpunkcji czy układu wielkich liter, jak również powtórzeń, więcej niż jednego wykrzyknika, nadmiernej ilości emotikonów, animowanych gifów, niepowiązanych hasztagów oraz symboli zastępujących litery lub odbiegających od standardowego znaczenia. Dozwolone jest użycie jednego linku oraz jednego adresu e-mail lub numeru telefonu.

 – Dyskryminacja: nieakceptowalna jest dyskryminacja ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, religię, pochodzenie etniczne, rasę, kolor skóry, pochodzenie narodowe lub preferencje seksualne. Reklamy muszą uwzględniać powyższe wymogi, a także wszystkie inne przepisy, w tym te zakazujące dyskryminacji w związku z edukacją, mieszkaniem, kredytem czy zatrudnieniem.

 – Znaki towarowe i prawa autorskie: nie należy wykorzystywać znaków towarowych/praw autorskich należących do stron trzecich, chyba że ich właściciel wyrazi na to zgodę.

 – Dopasowanie: nie należy stosować linków, treści czy grafik, które mogą wprowadzać użytkowników w błąd, zawierać informacje niezgodne z prawdą czy pogarszać doświadczenie osób wchodzących w interakcję z reklamą.

 – Targetowanie reklamy i treści wrażliwe: zabronione jest kierowanie reklam na podstawie kategorii wrażliwych, takich jak zdrowie, przynależność/przekonania polityczne, pochodzenie rasowe lub etniczne, przynależność/przekonania religijne lub filozoficzne, domniemane/faktyczne popełnienie przestępstwa, orientacja seksualna, przynależność do związków zawodowych lub dochód.

 – Produkty zabronione/ograniczone: zabronione jest promowanie produktów tytoniowych, narkotyków, broni, fajerwerków, treści dla dorosłych, dzwonków na telefon, towarów podrobionych, hazardu, loterii, kryptowalut, praktyk okultystycznych, treści zdrowotnych (nierealne lub wprowadzające w błąd twierdzenia dotyczące poprawy zdrowia, w tym związane z dietą i odchudzaniem), treści politycznych, fałszywych dokumentów, treści chronionych prawami autorskimi, marketingu afiliacyjnego, hackingu i crackingu. Reklamy dotyczące alkoholu, zwierząt, serwisów randkowych, urządzeń medycznych, pożyczek krótkoterminowych i usług finansowych podlegają ograniczeniom emisyjnym.

KLIKNIJ W PONIŻSZE ZDJĘCIE I OBEJRZYJ NASZE BEZPŁATNE SZKOLENIE Z LINKEDIN!

3. Określ cel swoich działań reklamowych na LinkedIn 

Cele reklamowe na LinkedIn zostały podzielone na trzy główne kategorie:

Świadomość – przy realizacji tego celu więcej osób usłyszy o Twojej marce lub firmie. Rekomendowany, gdy chcesz pozyskać jak najwięcej wyświetleń Twojej reklamy.

Zainteresowanie – pozwoli Ci osiągnąć więcej interakcji z Twoją reklamą w postaci odwiedzin witryny internetowej, reakcji pod postem czy też wyświetleń wideo.

Konwersje – zastosowanie tego celu reklamowego pomoże Ci zdobyć większą liczbę wysokiej jakości potencjalnych klientów na LinkedIn; zachęcić do wykonania przez użytkownika określonego działania, takiego jak np. rejestracja czy wypełnienie formularza; a także pozyskać wykwalifikowanych kandydatów do pracy.

cel kampanii linkedin

Określenie celu reklamowego już na starcie pozwoli Ci łatwiej i precyzyjniej dopasować dalszą część Twojej podróży po zakątkach płatnej reklamy na LinkedIn. Niech zgadnę, wszystkie drogowskazy kierują Cię w stronę celu o nazwie konwersje. Nic w tym złego, ale pamiętaj, że do jego osiągnięcia niezbędna może okazać się realizacja w pierwszej kolejności innych celów reklamowych na tej platformie, związanych ze świadomością czy zainteresowaniem. Nie bez powodu znajdziesz taką kolejność w panelu reklamowym na LinkedIn.

4. Zweryfikuj czy Twoja grupa docelowa korzysta z tej platformy, a produkt lub usługa oferowana przez Ciebie znajdzie tu swoich potencjalnych nabywców 

W Menedżerze Kampanii LinkedIn warto sprawdzić wielkość swojej grupy docelowej, do której możemy dotrzeć z naszym komunikatem reklamowym. Możliwości targetowania jest wiele. Grupę docelową możesz rozszerzać lub zawężać o takie zmienne jak: lokalizacja, język profilu, atrybuty odbiorców (firma, dane demograficzne, wykształcenie, doświadczenie zawodowe, zainteresowania i cechy) czy pasujące grupy odbiorców.

Pamiętaj! Zbyt wąskie zawężenie targetowania reklamy na LinkedIn nie zawsze okazuje się kluczem do sukcesu. Minimum to 300 odbiorców. Poniżej tej wartości system reklamowy LinkedIn nie zaakceptuje Twojej reklamy.

W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów kampanii reklamowej LinkedIn rekomenduje liczebność grupy docelowej w przedziale od około 50 tys. do 300 tys. użytkowników, w zależności od wybranego formatu reklamowego. Nie jest to jednak warunek konieczny do osiągnięcia wymiernych korzyści z kampanii reklamowych na tej platformie, a jedynie rekomendacja ze strony LinkedIn.

Po zakończonej estymacji grupy docelowej możesz także zapisać ją jako szablon, dzięki czemu przy docelowej konfiguracji kampanii będziesz w stanie do niej powrócić w kilka sekund, wybierając ją z listy zapisanych grup odbiorców.

5. Formaty reklamowe na LinkedIn

Znając już kierunek, w którym chcesz zmierzać, dalszym krokiem będzie wybór odpowiedniego środka transportu dla Twojej podróży, czyli formatu reklamowego. Typów reklam na LinkedIn jest pod dostatkiem, jednakże to od celu, który wybierzesz, będzie zależała ich dostępność i różnorodność. Poniższa tabela powinna znacząco ułatwić Ci to zadanie:

formaty i cele reklamowe linkedin

a) Reklamy tekstowe (Text ads)

Stosowane są głównie w celu generowania ruchu lub konwersji w witrynie czy budowania świadomości marki. Wyświetlane są w prawej kolumnie lub u góry kanału informacji LinkedIn – wyłącznie na desktopie. Składają się z nagłówka (25 znaków), krótkiego tekstu (100 znaków) i obrazu (100 x 100 px). Tu liczy się przede wszystkim konkretny i zwięzły komunikat reklamowy!

b) Reklamy treści sponsorowanych

To jedne z najpopularniejszych formatów reklamowych na LinkedIn. Wyświetlają się bezpośrednio w głównym kanale informacji w wersji na komputery, tablety i urządzenia mobilne. Obejmują zarówno promowane posty ze strony firmowej na LinkedIn, jak i bezpośrednie treści sponsorowane utworzone w Menedżerze Kampanii.

Formaty treści sponsorowanych podzielić możemy na:

– Reklamy z pojedynczym zdjęciem (Single Image ads)

Jest to format występujący praktycznie w każdym celu reklamowym, z wyłączeniem tego nastawionego na wyświetlenia wideo. Świetnie sprawdzi się zarówno w kontekście budowania rozpoznawalności marki, jak i generowania ruchu na witrynę czy pozyskiwania potencjalnych klientów w wersji z wbudowanym formularzem leadowym.

Rekomendowane wymiary grafiki reklamowej w tym formacie to 1200 x 628 px. Do dyspozycji masz 600 znaków w treści kreacji.

– Reklamy karuzelowe (Carousel ads)

To przykład typu reklam na LinkedIn, który większość z nas kojarzy już dobrze m.in. z Facebooka. Reklamy karuzelowe umożliwiają wyświetlanie wielu obrazów z rzędu w wymiarach 1080 x 1080 px każdy. W celu utworzenia kreacji reklamowej wymagane są co najmniej dwie karty, ale nie więcej niż 10 i mogą prowadzić do różnych stron docelowych. Natomiast w przypadku wyboru celu z formularzem generowania potencjalnych klientów, wezwanie do działania będzie prowadzić do tego samego formularza w przypadku wszystkich kart. Tekst w obrębie całej reklamy nie może przekraczać 255 znaków.

– Reklamy wideo (Video ads)

Czasami statyczne kreacje reklamowe nie wystarczą, aby przykuć uwagę odbiorcy. Tutaj z pomocą przychodzi format wideo oferowany przez LinkedIn. To szansa na zupełnie inny wymiar interakcji marki z targetowaną przez nas grupą docelową.

Podobnie, jak w przypadku reklam z pojedynczym zdjęciem, do dyspozycji mamy 600 znaków w tekście. Rekomendowany wymiar to 1920 x 1080 px oraz ratio 16:9. Dozwolony czas trwania wideo wynosi od 3 sekund do 30 minut w jednym z formatów: MP4, MPEG-1, MPEG-4, AVI, FLV, MKV, QuickTime, WebM, H264/AVC, VP8, VP9, ASF, WMV2, WMV3. Najlepszą skuteczność osiągają według LinkedIn reklamy wideo o długości poniżej 15 sekund.

– Reklamy pojedynczej oferty pracy

Ten format reklamowy umożliwi Ci promocję pojedynczej oferty pracy, przy założeniu, że została ona już opublikowana na LinkedIn. Występuje on wyłącznie przy wyborze celu Kandydaci na ofertę pracy.

c) Reklamy dynamiczne

Nie bez powodu ten format reklamowy określany jest jako dynamiczny, gdyż dostosowuje się dynamicznie do odbiorcy naszej reklamy na podstawie danych z jego profilu osobistego na LinkedIn (np. zdjęcie profilowe, stanowisko czy nazwa firmy).

Reklamy dynamiczne mogą realizować m.in. takie cele jak budowanie świadomości marki, wizyty w witrynie czy też pozyskiwanie kandydatów na oferty pracy. Podzielić możemy je następująco:

– Follower ads – celem jest bezpośrednie pozyskanie nowych obserwujących stronę firmową lub stronę marki na LinkedIn.

– Spotlight ads – wspomaga generowanie ruchu na witrynę zewnętrzną.

– Reklamy ofert pracy (Job ads) – wspiera procesy rekrutacyjne, zachęcając odpowiednich kandydatów do składania aplikacji o pracę.

d) Reklamy w wiadomościach (Message ads)

Te reklamy trafiają bezpośrednio do skrzynek odbiorczych na LinkedIn Twojej grupy docelowej, co sprawia, że trudno je przeoczyć z perspektywy odbiorcy komunikatu reklamowego. Składają się z tematu wiadomości (60 znaków), tekstu wiadomości, czy przycisku wezwania do działania. Możliwe jest też dodanie linku w treści, a także małego baneru reklamowego w formacie 300 x 250 px.

Wybierając ten format reklamowy konieczne będzie wyznaczenie nadawcy stworzonej przez Ciebie wiadomości. W kreacji reklamowej wykorzystujemy wyłącznie zdjęcie oraz imię i nazwisko, które LinkedIn zaciąga automatycznie z profilu osobistego wyznaczonego nadawcy, po jego wcześniejszej akceptacji.

Czasami możesz spotkać się też z reklamami Message Ads, gdzie nadawcą wiadomości jest firma, a nie marka osobista. Jest to jednak opcja dostępna wyłącznie dla reklamodawców inwestujących pokaźne budżety na reklamę na LinkedIn.

Wykorzystując ten format w celu pozyskiwania leadów niezbędne będzie utworzenie formularza generowania potencjalnych klientów. To doskonała alternatywa dla słabo konwertującego formularza w witrynie, gdyż po kliknięciu w CTA reklamy z takim formularzem wypełnia się on automatycznie informacjami kontaktowymi zaciągniętymi z profilu osobistego, które będziemy chcieli pozyskać, definiując je na etapie konfiguracji. Poza określeniem nagłówka, konieczne będzie dodanie adresu URL polityki prywatności. Na końcu czeka Cię stworzenie wiadomości z podziękowaniem (300 znaków) oraz wybór przycisku z wezwaniem do działania – może to być np. przekierowanie do witryny firmowej.

e) Reklamy konwersacyjne (Conversation ads)

To kolejny format reklam, który trafia bezpośrednio do skrzynki odbiorczej na LinkedIn. Tym razem jednak do dyspozycji masz maksymalnie 500 znaków w treści oraz znacznie więcej opcji wezwania odbiorcy do konkretnego działania niż w przypadku Message Ads – nawet pięć przycisków CTA wraz z przypisanymi działaniami i odpowiedziami. LinkedIn oferuje Ci kilka gotowych szablonów, z których możesz skorzystać przy tworzeniu kreacji reklamowej. Możesz też pokusić się o stworzenie swojego niestandardowego układu.

f) Reklamy na wydarzenie (Event ads)

Po utworzeniu wydarzenia na LinkedIn z poziomu strony firmowej możesz je także podpromować dzięki kampaniom LinkedIn Ads, a dokładniej zastosowaniu formatu reklamy na wydarzenie. Do dyspozycji masz 600 znaków w treści kreacji reklamowej. Konieczne jest także dodanie adresu URL Twojego wydarzenia na LinkedIn.

To kolejna szansa dotarcia do szerszego grona osób potencjalnie zainteresowanych udziałem w Twoim evencie.

6. Rozliczenie za reklamę na LinkedIn

a) Waluty i płatności

LinkedIn oferuje obecnie rozliczenie za kampanie reklamowe LinkedIn Ads w 30 walutach, w tym także PLN. Uwaga! Tworząc nowe konto reklamowe, możesz wybrać tylko jedną walutę rozliczenia przypisaną do niego, po utworzeniu nie ma możliwości jej ponownej edycji. Możesz jednak utworzyć wiele kont reklamowych, z których każde ma inną walutę.

Płatności kartą kredytową są oferowane wszystkim klientom, którzy korzystają z Menadżera Kampanii do zarządzania i prowadzenia kampanii reklamowych na LinkedIn. Dostępna jest także opcja fakturowania, do której możesz zostać zakwalifikowany do ubiegania się dopiero w przypadku wydatków miesięcznych powyżej 3000 $ przez co najmniej dwa kolejne miesiące.

waluta na linkedin

b) Sprawdź zawartość swojego portfela, płatna reklama to minimalne wydatki dzienne na poziomie 10 $

Przed podjęciem działań reklamowych na LinkedIn określ precyzyjnie swój budżet reklamowy, który jesteś w stanie przeznaczyć w tym celu. Minimalny dzienny, a także całkowity budżet kampanii to 10 $ – jeśli rozliczasz się w PLN to około 40 zł. Jeżeli chcesz zachować ciągłość swoich działań w celu większej efektywności kampanii reklamowej, musisz liczyć się z budżetami reklamowymi powyżej 1200 zł netto miesięcznie. Oczywiście, możesz działać efektywnie na bazie mniejszych budżetów, ale wówczas opcje testowania i osiągane wyniki będę mocno ograniczone.  

Minimalne stawki prezentują się następująco w zależności od modelu rozliczeniowego i formatu reklamowego:

 – 2 USD – stawka CPC/CPM dla reklam tekstowych i treści sponsorowanych,
 – 0,02 USD – minimalny CPV,
 – 5,5 USD – minimalny CPM przy wideo,
 – 0,1 USD – minimalna stawka za wysłaną sponsorowaną wiadomość w formacie Message Ads.

Początkowe wydatki reklamowe mogą okazać się barierą nie do przeskoczenia, a koszt dotarcia do odbiorcy na LinkedIn wydaje się zdecydowanie wyższy niż na innych platformach mediów społecznościowych. Z biegiem czasu zobaczysz jednak, że dokonałeś właściwego wyboru, gdy zaczną pojawiać się pierwsze wymierne korzyści biznesowe w postaci spływających leadów.

7. Zapoznaj się z modelami rozliczeniowymi

LinkedIn korzysta z tzw. second-price auction. Prowadząc kampanię reklamową, konkurujesz z innymi reklamodawcami, którzy walczą o dotarcie do podobnej grupy odbiorców co Ty. Zwycięzca licytacji płaci minimalnie więcej, tak aby przebić innych reklamodawców. Wówczas jego reklama jest wyświetlana odpowiednim członkom platformy LinkedIn.

Strategie stawek w kampaniach reklamowych LinkedIn Ads są dostosowane do celów reklamowych i różnią się w zależności od wybranego formatu reklamowego. Dostępne są następujące rodzaje stawek:

 – stawka ręczna – reklamodawca ustala kwotę do licytacji podczas aukcji, 
 – stawka maksymalna –  wykorzystuje uczenie maszynowe, aby automatycznie licytować za Ciebie i maksymalnie wykorzystać budżet. Celem tej strategii stawki jest wygenerowanie kluczowych wyników dla kampanii przy efektywnym wykorzystaniu całego budżetu,
 – koszt docelowy – reklamodawca ustawia koszt docelowy za kluczowy wynik a system automatycznie dostosowuje wysokość stawki, aby uzyskać jak najwięcej wyników, pozostając w zakresie kosztu docelowego.

Jeśli wybierzesz koszt docelowy lub ręczne ustawianie stawki sugerowane wielkości stawek podpowie Ci sam LinkedIn po odpowiednim wyborze celu reklamowego, grupy docelowej, formatu i umiejscowienia reklamy.

8. Zastanów się, jakimi materiałami promocyjnymi dysponujesz i czy wniosą one wartość dodaną dla potencjalnego odbiorcy komunikatu reklamowego

Konkurencja w obszarze reklamowym na LinkedIn nie jest jeszcze tak duża, jak na innych platformach, co nie zmienia faktu, że walki o atencję odbiorcy nie można lekceważyć w całym tym szumie informacyjnym, którego na co dzień doświadczamy.

Twoja kreacja reklamowa musi stanowić wartość dodaną dla potencjalnego odbiorcy komunikatu reklamowego, szczególnie w przypadku kampanii leadowych. Niestety bez barteru się nie obejdzie. Dane kontaktowe to rzecz wrażliwa, aby je pozyskać w ramach działań reklamowych, musisz zaoferować coś unikatowego w zamian za ich pozostawienie, np. case study, poradnik czy kod rabatowy. Bez tego Twoje działania reklamowe LinkedIn Ads mogą okazać się kolejnym przepalonym budżetem.

9. Określ, w jaki sposób będziesz weryfikował efektywność działań reklamowych LinkedIn Ads 

Analityka kampanii reklamowej na LinkedIn jest niezwykle istotna w celu jej późniejszej optymalizacji. Pozwoli Ci lepiej poznać swoją grupę odbiorczą i jej zachowania.

Na wstępnie warto zaimplementować na swojej stronie tzw. Insight Tag, czyli kody remarketingowe LinkedIn, które będziesz mógł wykorzystać bezpośrednio w Menadżerze Kampanii. To świetne źródło informacji i w dodatku całkowicie za darmo!

Nie zapominaj także o Google Analytics, to ono pozwoli Ci zestawić osiągane wyniki z kampanii LinkedIn w szerszym wymiarze, stale kontrolować zdefiniowane konwersje, a także wykorzystywać pozyskany ruch z platformy LinkedIn w działaniach Google Ads już niższym nakładem finansowym niż dotychczas.

10. Testuj, testuj i jeszcze raz testuj!

Testowanie różnych kampanii reklamowych na LinkedIn to podstawa sukcesu! Niestety w początkowej fazie musisz nastawić się na większe wydatki z tym związane, ale z biegiem czasu ta inwestycja zaprocentuje. Dróg do celu jest wiele, im więcej ich przetestujesz, tym łatwiej i szybciej osiągniesz go przy kolejnym podejściu.

Testuj takie elementy jak: cel reklamowy, grupa docelowa, formaty reklamowe, stawki czy kreacje reklamowe (testy A/B na bazie jednej zmiennej np. slogan reklamowy, treść czy grafika). Pomogą Ci one zoptymalizować kampanię w trakcie jej trwania, osiągając jak najlepsze wyniki i jednocześnie ograniczając dotychczasowe nakłady czasowe i finansowe.

reklama na linkedin testy ab

Uwaga! Możesz za darmo przetestować swoją pierwszą kampanię reklamową do wartości 50 $. Wystarczy, że podasz swój adres e-mail, a otrzymasz wspomniane 50 $ darmowego kredytu reklamowego bezpośrednio od LinkedIn. Sprawdź! 

11. Traktuj płatną reklamę na LinkedIn jako element WSPARCIA sprzedaży!

Nie od razu Rzym zbudowano! Musisz być świadomy, że pierwsze efekty Twoich działań reklamowych mogą przynieść wymierne korzyści w postaci np. spływających leadów, dopiero po kilku, kilkunastu tygodniach pracy! Czasami już po pierwszym dniu od odpalenia kampanii reklamowej będziesz w stanie otrzymać pozytywne wyniki, ale nie zawsze tak jest. To często proces długofalowy, który zwyczajnie wymaga testów i optymalizacji, szczególnie na początkowym etapie.

Nie traktuj kampanii reklamowych na LinkedIn jako jedynego źródła sprzedaży Twoich produktów czy usług. Potraktuj ten kanał dotarcia do swoich potencjalnych klientów jako element złożonej strategii marketingowo-sprzedażowej. Zadbaj także o odpowiednie dostosowanie procesów sprzedażowych w Twojej firmie, szczególnie gdy zamierzasz prowadzić kampanie leadowe na tej platformie.

Podsumowanie

Uff, dotarliśmy do końca naszej checklisty! Na pierwszy rzut oka może ona przytłaczać, ale jeśli skrupulatnie odhaczyłeś każdy ze wspomnianych elementów, to gdy zdecydujesz się już wyruszyć w swoją pierwszą podróż z płatną reklamą na LinkedIn, przekonasz się, że było warto. Oczywiście nie jest to wyprawa dla każdego! Czasami droga może okazać się długa i wyboista lub nawet nieosiągalna. Sam musisz ocenić czy jesteś gotowy w nią wyruszyć i jesteś do niej odpowiednio przygotowany. To co, ruszamy? Po drodze wpadnij jednak jeszcze z wizytą do moich case study z kampanii reklamowych na LinkedIn! 

Zyskaj więcej klientów dzięki skutecznym działaniom marketingowym z certyfikowanym partnerem Google Premium.

W razie czego zawsze możesz złapać stopa u mnie, gdy nie będziesz gotowy sam wyruszyć w podróż. Podrzucę Cię na przystanek efektywnej kampanii reklamowej na LinkedIn!

4.7/5 - (6 votes)

O autorze:

Patryk Kułagowski

W 4PEOPLE zajmuje się mediami społecznościowymi - od Facebooka, przez Instagram, aż po LinkedIn. Specjalizuje się w komunikacji biznesowej i kampaniach reklamowych w sektorze B2B. Skutecznie prowadzi kampanie dla klientów z różnych branż - chemicznej, agro, prawniczej czy budowlanej. Podróżnik o duszy rockmana, który przelewa swoje pasje w efektywne działania. Pasjonat branży muzycznej oraz eventowej, organizujący spotkania lokalnej społeczności o nazwie LinkedIn Local w Rybniku.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

4.7/5 - (6 votes)
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!