Nowe, rozszerzone reklamy tekstowe AdWords

2 napisany przez Aleksander Gabryś, , 29 lipca 2016

W ostatnią środę, w reklamach AdWords nastąpiły zmiany. Cytując Google, są to największe zmiany “…od czasu premiery AdWords ponad 15 lat temu”. Co się zmieniło, dlaczego i jakie może to mieć skutki? Na te pytanie postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Nowe, roszerzone reklamy tekstowe AdWords

Punktem startowym dla Google była zmiana warunków, w jakich korzystamy z wyszukiwarki czy internetu w ogóle. Era mobilna, czyli sieć w kieszeni, sprawiła, że korzystamy z internetu więcej, częściej, w coraz szerszym zakresie tematów, w każdej chwili i miejscu. Reklama by była skuteczna musi podążyć za zmianami i dostosować się do warunków “mobile first”.

Pierwszym krokiem przystosowania, było zlikwidowanie w wyszukiwarce prawej kolumny reklam, o czym pisaliśmy tutaj.

Teraz natomiast pojawiła się możliwość tworzenia nowych, rozszerzonych reklam tekstowych w AdWords. Choć zmiany podyktowane są dostosowaniem do sposobu funkcjonowania urządzeń mobilnych, to nowe reklamy funkcjonują również w przypadku desktopów.

Najbardziej widoczna zmiana to zwiększenie liczby dostępnych znaków w reklamie – od tej chwili możemy przekazać, już na poziomie komunikatu, więcej informacji. Dla przypomnienia, dotychczasowe standardowe reklamy oferowały 25 znaków w nagłówku oraz dwie linijki opisu, po 35 znaków każda. Reklamy rozszerzone to aż dwa nagłówki, każdy po 30 znaków oraz linijka z opisem o maksymalnej długości 80 znaków.

Standardowa reklama na desktopie

1

Rozszerzona reklama na desktopie

2

Standardowa reklama w telefonie

3

Rozszerzona reklama w telefonie

4

Nowe reklamy AdWords tworzy się dokładnie w tym samym miejscu, gdzie do tej pory tworzyło się reklamy standardowe. Na ten moment, mamy też możliwość wyboru czy chcemy utworzyć reklamę standardową czy rozszerzoną. Taka sytuacja będzie utrzymywać się jeszcze do 26 października. Po tym terminie tworzenie reklam standardowych nie będzie już możliwe. Utworzone do tego czasu reklamy będą jednak nadal działać, a Google nie podaje terminu ich całkowitego wyłączenia.

Ciekawostką jest też rezygnacja z tworzenia osobnych reklam na desktop oraz dedykowanych do wyświetlania na smartfonach, ponieważ rozszerzona wersja reklam ma działać na wszystkich urządzeniach równie dobrze.

Znika też konieczność osobnego wpisywania w komunikatach adresu docelowego i wyświetlanego. W nowych reklamach podajemy tylko końcowy URL, reszta dzieje się automatycznie. W linku możemy dodatkowo umieścić treść w przeznaczonych na to dwóch polach po 15 znaków każde.

Przykładowy podgląd z tworzenia nowej rozszerzonej reklamy

5

Kolejną zmianą są reklamy elastyczne w sieci reklamowej. W ich przypadku wystarczy podać treść nagłówków, opis, grafikę oraz adres docelowy. System sam na tej podstawie utworzy reklamy, które będą pasować do ponad dwóch milionów stron i aplikacji.

Przy najnowszych zmianach, pojawi się również długo oczekiwana możliwość wpływu na ustalenie stawki dla reklam wyświetlanych w tabletach. Do tej pory stawkę można było modyfikować wyłącznie dla desktopów oraz smartfonów. Ten element, którego do tej pory nieco brakowało, pozwoli na jeszcze lepsze kierowanie reklam mając na względzie mikromomenty.

Wprowadzone zmiany wydają się być dobrym (i oczywistym) krokiem w sytuacji tak dużego udziału w ruchu urządzeń mobilnych. Tak jak to miało miejsce po usunięciu kolumny reklam z prawej strony wyników wyszukiwań, tak i teraz spodziewać się można, że skuteczność reklam i zainteresowanie nimi wzrośnie. Większa ilość treści, przekazywana już na poziomie komunikatu, pozwoli internautom na bardziej świadome wybieranie reklam, a tym samym reklamodawcom dostarczy bardziej wartościowy ruch.
Teraz przychodzi czas na testy, obserwacje i analizy wyników, którymi na pewno za jakiś czas w tym miejscu się podzielimy.

Przygotuję
darmową wycenę
wraz z propozycją strategii

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez 4PEOPLE Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach moich danych osobowych w celu:

  * Pola wymagane

  Rate this post

  Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

  Rate this post
  Sprawdź

  PODCAST: Co robić a czego nie robić gdy spadną pozycje

  Pokaż wszystkie
  Marketing dla ludzi
  Zapisz się do newslettera!
  Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
  ...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!