Fejsbuk zamiast Facebook? Portal robi ukłon w stronę polskich użytkowników

0 napisany przez red., 01 kwietnia 2019

W polskiej domenie będą dozwolone dwie pisownie. Facebook.pl oraz Fejsbuk.pl. Powód? Użytkownicy notorycznie wpisują ją źle.

fejsbuk czy facebook

Zmiana tyczy się nazwy w polskiej domenie. Jak donoszą najnowsze badania, Polacy, nagminnie błędnie wyszukują nazwę portalu w wyszukiwarkę. Jak widzimy w 2018 roku hasło fejsbuk było wyszukiwanie tylko o połowę rzadziej niż nazwa facebook.

Twórcy Faceooka postanowili wyjść naprzeciw polskim użytkownikom portalu, dlatego od maja 2019 roku obowiązywać będą dwie domeny – Fejsbuk.pl oraz Facebook.pl.

– Wierzymy, że zwiększy to ruch oraz poprawi komfort użytkowników. – komentuje sprawę Anna Kowalewska, polski rzecznik portalu. Twórcy rozumieją, że angielska nazwa portalu może sprawiać kłopot nieznającym języka użytkownikom Portal chce usprawnić znajdowanie portalu przez potencjalnych użytkowników, wprowadzając fonetyczną nazwę portalu. Równocześnie badania pokazują, że Polacy mają tendencję na spolszczanie zagranicznych nazw. Skoro istnieje keczup i mejkap, to dlaczego nie fejsbuk?

Przypominamy, że takie zabiegi obecnie nikogo nie dziwią. Podobnie zrobiła przeglądarka Google. Od kilku lat możemy załadować ją wpisując google.pl bądź gogle.pl.

Działania z zakresu user experience przeprowadza się na wielu płaszczyznach, dążąc do jak najlepszej optymalizacji. -Szczerze, bardzo się cieszę, że Facebook wpadł na ten pomysł, osobiście mówię po angielsku, ale gdyby np. portal był francuski, sama miałabym problem z jego pisownią, przynajmniej na początku. – komentuje nasza social media manager Magdalena Tomaszewska. – nawet nie wiecie ile mam zapisanych na kartkach, karteczkach różnych nazw przydatnych stron, które są a to w języku islandzkim, a to szwedzkim. Ich zapamiętanie jest dla mnie niemożliwe! – dodaje.

A Wam? Jak podoba się ta zmiana?

A, zapomnieliśmy…

PRIMA APRILIS!

Albo nie? Kto wie.

Przygotuję
darmową wycenę
wraz z propozycją strategii

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez 4PEOPLE Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach moich danych osobowych w celu:

  * Pola wymagane

  Ogłoszenie na Facebooku dla UE! Musisz się zalogować, aby przeglądać i publikować komentarze na FB!
  5/5 - (2 votes)

  Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

  5/5 - (2 votes)

  O autorze:

  red.

  Materiał przygotowany przez redaktorów bloga Marketing dla Ludzi.
  Sprawdź

  PODCAST: Co robić a czego nie robić gdy spadną pozycje

  Pokaż wszystkie
  Marketing dla ludzi
  Zapisz się do newslettera!
  Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
  ...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!