Reklama w grupach na Facebooku, rewolucja czy kapiszon?

0 napisany przez Magdalena Krempel, 14 maja 2022

Dawno, dawno temu… w 2016 roku, Facebook rozpoczął testowanie emisji reklam w grupach. Na morzu pomysłów Marka, ten nie do końca spodobał się użytkownikom, co okazywali poprzez liczne komentarze, kilka artykułów ekspertów oraz zadumanie nad poranną kapuczinką z westchnieniem “dlaczego ostatni bastion bez reklam upada, och dlaczego?”. W ten sposób, przez kolejne 4 lata, próżno było myśleć o tym, by umiejscowienie “Aktualności w grupach na Facebooku” pojawiło się ot, tak. A jednak! 

Sprzedam Opla!

Jeśli ktoś wskaże, że “kiedyś to było”, bo nie było reklam to… Pozwól proszę na chwilę refleksji i zastanów się razem ze mną. Czy naprawdę w grupach nie było reklam? Ależ były, jednak w nieco innej formie. Choć nie tworzyło się ich z poziomu Menedżera Reklam, to z powodzeniem tworzyli je członkowie grup, publikując liczne treści sponsorowane oraz organizując live’y ze sprzedażą np. ubrań.

Kto nie widział takich poczynań w swojej grupie, niech pierwszy kliknie myszką! Wiem, wiem. Istnieją grupy, w których członkowie są zdyscyplinowani i mniej awanturujący się. Selekcja w tym przypadku ma znaczenie. Dlatego, jeśli tylko możesz, zadawaj potencjalnym grupowiczom pytania, zanim potwierdzisz ich dołączenie do społeczności i przygotuj regulamin, będzie ci znacznie łatwiej zapanować nad tym (wcale nie tak) małym społeczeństwem. 

Grupy na Facebooku zyskiwały na popularności, były i są zarówno ogólne, jak i mocno tematyczne. Obserwując swoją “tablicę”, najwięcej informacji widzę właśnie z grup, do których dołączyłam. W ten oto sposób marketing przeplata się ze świnkami morskimi, zabytkowymi samochodami oraz fankami butów jednej marki. Do brzegu jednak!

Reklama na pół gwizdka

W tym momencie umiejscowienie “Aktualności grup na Facebooku” nadal jest w fazie testów, co wskazuje, że po pierwsze, wciąż nie wszyscy mają do nich dostęp, a po drugie, że może jeszcze wiele się zmienić. Wszak wiadomo nie od dziś, że jedyną stałą rzeczą jest zmiana. Szczególnie na Facebooku.

Jakie są możliwości reklamowania na grupach na Facebooku?

Reklamy w umiejscowieniu “Aktualności grup na Facebooku” pojawiają się w każdej grupie na Facebooku. Możemy wykorzystać kampanie z celem: Zasięg, Konwersja oraz Kliknięcie linku. Co ważne, możesz tutaj zastosować reklamy tylko z jednym zdjęciem. Taka reklama będzie wyświetlana w grupie i oznaczona standardowo jako sponsorowana. 

Czy jest coś, co może Cię zaskoczyć? Być może fakt, że nie możesz wyświetlać swoich reklam tylko i wyłącznie w “Aktualnościach grup na Facebooku”. Na etapie wybierania umiejscowień oczywiście możesz to zrobić, ale na etapie tworzenia zestawu oraz reklamy, Facebook szybko wypomni twój błąd. By móc reklamować się na grupach, musisz ustawić także umiejscowienie “Aktualności na Facebooku”. Ot, taka pokrętna logika.

Zmiany za 3… 2… 1…

Jak sami widzicie, możliwości wyświetlania reklam w grupach są mimo wszystko niewielkie, jak na sam potencjał, który początkowo się im przypisywało. Pamiętać jednak należy, że jeśli Marek (prawie) zawsze ma “plan B”, dlatego przewiduję, że w niedługim czasie, zyskamy więcej możliwości kierowania reklam w aktualnościach grup. Na ten moment, trudno stwierdzić, że tego typu reklama jest przekonująca. Jeśli np. twoim produktem są materiały budowlane, a trafisz do mnie, członka grupy tematycznej dotyczącej świnek morskich, to pewnie w pierwszej kolejności wywołasz u mnie zdziwienie. Kiedy spomiędzy słodkich pyszczków kawii domowych, wyłoni się najwyższej klasy taczka dwukołowa. Obym tylko opacznie tego nie zrozumiała i nie stworzyła świnkomobilu!

 

via GIPHY

Mam do was krótkie pytanie: czy częściej widzicie wpisy z grup w swoich Aktualnościach, czy jednak wchodzicie każdego dnia (albo przynajmniej raz w tygodniu!) na daną grupę i przeglądacie, co się w niej wydarzyło od waszej ostatniej wizyty? 

W moim przypadku praktycznie 9/10 przypadków to te, w których widzę wpisy z grup po prostu w swoich Aktualnościach. Jako że ograniczam korzystanie z Facebooka (proszę przestać się śmiać niczym norka!), nie poświęcam im aż tyle uwagi. Na grupę wchodzę i przeglądam jej wpisy tylko wtedy, kiedy naprawdę czegoś potrzebuję np. porady lub reklamy, którą kiedyś widziałam. Zanim zapytam na grupie, wpierw korzystam z lupki, by nie powielać tematów i moja wizyta właśnie tym jest motywowana.

Co ułatwiłoby pracę reklamodawców?

Do osiągnięcia reklamowego Eldorado, teoretycznie nie potrzeba wiele. W praktyce, jak wiemy doskonale, bywa różnie. Reklamodawcy oczekiwali tego, by jeśli otrzymają możliwość reklamowania się w grupach, będą mogli wybierać, w których. Oczywiście, trudno mówić tutaj o wpisaniu konkretnych nazw grup, raczej chodziło o możliwość ich tematycznego posortowania, by móc dopasować produkt/usługę do odbiorcy. Jak wspomniałam, aktualnie możemy po omacku szukać naszej grupy, ale czy to ma sens? 

Pomyślisz o remarketingu, bo przecież wtedy w mniejszą konsternację wprowadzisz swojego potencjalnego klienta? Cóż, nadal twierdzę, że nie przekona mnie reklama rzeczonego sprzętu z sieci sklepów budowlanych (tak, też odwiedzam tego typu sklepy i najczęściej najpierw w sieci) na grupie dotyczącej balerinek pachnących gumą balonową (panie wiedzą!).

Z tego treściowego bigosu warto wyciągnąć to, co najlepsze. Spróbować, bo jak wiemy doskonale, nowe umiejscowienia zawsze cieszą się preferencyjnymi stawkami (potwierdzone i sprawdzone info). Większym sceptykom polecam zaczekać, ponieważ wróbelki ćwierkają, że to nie koniec zmian. 

via GIPHY

Dowiedz się, jak prowadzić kanały w Social Media i pozyskaj zaangażowanych odbiorców.

PS: koniecznie dajcie znać w komentarzu, jeśli w grupach, do których należycie, przemknęła wam jakaś treść sponsorowana.

3/5 - (1 vote)

Historie sukcesu naszych klientów:

 • cele klienta zrealizowane przed szacowanym terminem
 • Facebook Ads jako wiodące działania marketingowe
 • 46,85% współczynnika wypełnień formularza
 • 3,88 EUR koszt potencjalnego klienta
 • ponad 500 leadów z Google Ads i Facebook Ads
 • 4,63% współczynnika konwersji
 • 17 926 leadów dzięki kampanii Google Ads
 • 6,26%  współczynnika konwersji
 • 1,28 zł kosztu za wyświetlenie strony klienta
 • bardzo niski wskaźnik współczynnika odrzuceń
 • 1483 899 zasięgu strony na Facebooku
 • 22 035 odwiedzin strony na Facebooku
 • 19 657 nowych polubień strony na Facebooku
   

O autorze:

Magdalena Krempel

Social Media Manager w 4PEOPLE. Lubi łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego wybrała pracę w branży, którą uwielbia ponad wszystko. Wychodzi z założenia, że jeśli można rozwijać swoje pasje i łączyć to z pracą zawodową... trzeba to robić! Dla klientów tworzy zintegrowane strategie obecności marek w social media. Jest odpowiedzialna za to, co pojawia się w poszczególnych kanałach komunikacji i z powodzeniem zwiększa konwersje z kampanii reklamowych. Z wykształcenia socjolog i politolog.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

3/5 - (1 vote)
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!