Nowa Google Search Console – nowe możliwości

0 napisany przez Tomasz Podolski, 20 lutego 2018

8 stycznia 2018 roku na blogu Google dla webmasterów pojawiła się informacja dotycząca uruchomienia nowej Google Search Consoli (GSC). Na początku dostęp do narzędzia mieli jedynie nieliczni, na dziś prawie wszystkie strony, którymi się opiekuję, posiadają już dostęp do nowej GSC. Po kilku tygodniach zabawy nową GSC mam kilka wniosków, którymi chciałbym się z Wami podzielić. Zapraszam do lektury.

nowe możliwości gsc

Raport skuteczności – dane z 16 ostatnich miesięcy!

Jest to chyba najistotniejsza wartość jaką daje nowa Search Consola. Dzięki danym będzie można prześledzić dłuższy czas, dzięki czemu można będzie odkryć trendy, sprawdzić jak rozwija się witryna itd. Można też zdiagnozować spadki ruchu, np. związane z zmniejszeniem widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania.

gsc

Stan indeksu – precyzyjne dane dotyczące indeksacji serwisu

Raport zawiera informacje dotyczące błędów, czyli stron, których z jakiegoś powodu nie udało się zindeksować. Mamy też wyszczególnione strony, które zostały zindeksowane, ale wystąpiły pewne problemy i Google nie ma pewności, czy były one zamierzone. Kolejna grupa to strony, które zostały prawidłowo zindeksowane. Ostatnią grupą są strony, które „wykluczono”, czyli takie, które celowo nie zostały zindeksowane.

Ostatnia zakładka należy do najciekawszych, ponieważ często nieświadomie blokuje się dostęp robotom indeksującym do istotnych sekcji serwisu. Sekcja stan pokazuje przyczyny błędów oraz stron, które wykluczono. Żeby lepiej to zobrazować wrzucam screena.

nowa google search console

Mapy witryn

Nowa sekcja mapy witryny, w przeciwieństwie do starej GSC, podaje informacje na temat ostatniego odczytu mapy strony, co jest dość przydatne. Dodatkowo podawany jest stan – informacja czy udało się pobrać mapę witryny bez problemów – stan – sukces.

mapa witryn w nowej gsc

Przechodząc w mapę strony możemy znowu zaobserwować takie same zakładki jakie były dostępne w poprzedniej sekcji stan indeksu. Te jednak się tyczą typowo mapy strony.

mapa strony gsc błędy i wykluczenia

Wyszczególnione zostały błędy oraz wykluczenia. W obydwu przypadkach zostały podane przyczyny. Po kliknięci w każdy z błędów, wykluczenie, dostajemy pełną listę stron których dotyczy problem.

gsc raport o błędach

Listę można pobrać do pliku lokalnego lub eksportować do Google Docs.

Podsumowanie

Moim skromnym zdaniem dane, które zostały przedstawione w nowej Google Search Consoli są bardzo pomocne dla webmasterów oraz specjalistów SEO. Zakres słów dostępny z dłuższego okresu pozwala na przeprowadzenie dokładniejszej analizy, co potem powinno przełożyć się na lepszą obsługę klienta.

Dane dotyczące błędów indeksowania oraz wykluczeń są bardzo pomocne podczas optymalizacji, rozwijania/przebudowy serwisu. Od razu widać w GSC problemy dotyczące przekierowań, tagów kanonicznych itd. W łatwy sposób można zlokalizować te trudności.

Osiągaj wysokie pozycje w wyszukiwarce, które przełożą się na większą sprzedaż.

Generalnie kierunek w którym podąża GSC wydaje się być bardzo dobry. Więcej danych dla użytkowników i przede wszystkim dane, które są przydatne. Jestem niezmiernie ciekaw tego co pojawi się kolejne w nowej GSC. Już nie mogę się tego doczekać. Mam nadzieję, że artykuł pozwoli Wam na bliższe poznanie nowej GSC i w pełni wykorzystacie jej możliwości.

Rate this post

O autorze:

Tomasz Podolski

Jako Manager SEO w 4PEOPLE odpowiedzialny jest za szeroko pojęte SEO oraz pozycjonowanie. Za każdym razem podchodzi kompleksowo do marketingu internetowego. Co przez to należy rozumieć? Wykorzystuje wszystkie znane mu techniki, by klient zawsze miał najlepsze efekty.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Rate this post
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!