Jakie są kluczowe elementy skutecznej strony internetowej kliniki medycyny estetycznej? Przykłady dobrych praktyk w marketingu medycznym

0 napisany przez Joanna Rechnio, 22 marca 2023

Strona internetowa jest nieodzownym elementem strategii marketingowej każdej kliniki medycyny estetycznej. Dzięki niej pacjenci mogą dowiedzieć się o oferowanych zabiegach, poznać opinie innych pacjentów, zobaczyć efekty przed i po oraz umówić się na wizytę lub zabieg. W dzisiejszych czasach, gdy większość ludzi korzysta z Internetu, posiadanie skutecznej i estetycznej strony internetowej jest niezwykle ważne dla rozwoju kliniki. W tym artykule przedstawię kluczowe elementy, które powinna posiadać skuteczna strona internetowa kliniki medycyny estetycznej, przykłady skutecznych rozwiązań oraz narzędzia do generowania zapisów pacjentów na zabiegi.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu strony internetowej w marketingu medycznym?

Wybór odpowiedniego motywu graficznego

Motyw graficzny to szablon, który określa układ, kolorystykę i styl strony internetowej. Wybór jest kluczowy dla tworzenia estetycznej i spójnej strony. Ważne, aby motyw był wizualnie atrakcyjny, ale też funkcjonalny i intuicyjny dla użytkownika.

Stworzenie spójnej identyfikacji wizualnej

Spójna identyfikacja wizualna jest ważna dla budowania wizerunku kliniki medycyny estetycznej lub gabinetu kosmetycznego. Wszystkie elementy strony, takie jak logo, fonty czy kolory, powinny być spójne z całą identyfikacją wizualną firmy, czyli księgą znaku – to właśnie od niej zacznij!

Wykorzystanie wysokiej jakości zdjęć i grafik oraz wideo

Wysokiej jakości zdjęcia i grafiki i wideo są niezbędne dla estetycznego wyglądu strony kliniki. Ważne, aby zdjęcia przedstawiały oferowane usługi i były zgodne z identyfikacją wizualną firmy. Najskuteczniejsze są te, które przedstawiają efekty „przed i po”, ale także pokazujące, jak przebiega zabieg – w tym najlepiej sprawdzają się formaty wideo.

Odpowiedni układ i czytelność treści

Układ strony powinien być przejrzysty i intuicyjny dla użytkownika – treści podzielone na odpowiednie sekcje, a nagłówki czytelne i przyciągające uwagę. W menu strony skoncentruj się na problemach np. blizny, rozstępy, zmarszczki itp. O tym, jakie powinny być sekcje strony głównej oraz stron zabiegów piszę w dalszej części artykułu.

Pamiętaj, że 1 stycznia 2023 roku weszła ustawa o wyrobach medycznych. W kontekście Twojej kliniki, nie możesz na stronie internetowej pisać czy pokazywać producentów wyrobów medycznych czy sprzętu medycznego. Więcej informacji o tym, jak dostosować stronę i inne kanały marketingu Twojej kliniki czy gabinetu znajdziesz tutaj.

Responsywność strony

Strona powinna być responsywna, czyli dostosowana do różnych urządzeń mobilnych. W dzisiejszych czasach większość użytkowników korzysta z Internetu za pomocą smartfonów lub tabletów, dlatego ważne jest, aby strona wyglądała dobrze na każdym urządzeniu. W przypadku klinik i gabinetów prawie 90% ruchu pochodzi właśnie ze smartfonów.

Wszystkie te elementy wpływają na skuteczność marketingową strony internetowej kliniki medycyny estetycznej lub gabinetu kosmetycznego. Estetyczna i funkcjonalna odsłona przyciągnie potencjalnych klientów i zwiększy liczbę zapisów na wizyty lub zabiegi.

Jakie skuteczne sekcje zawiera strona główna kliniki czy gabinetu?

Strona główna:

Header strony ma zawierać numer telefonu oraz button umów się online. Numer telefonu koniecznie musi być klikalny ze smartfonów, dzięki temu pacjent czy pacjentka będą mogli od razu zadzwonić do Ciebie.
Slajd na stronie głównej powinien zawierać promocję sezonowych zabiegów – bestsellerów.
Kolejno ma przedstawić krótko klinikę, w tym jej specjalizację i doświadczenie w branży.
Następnie prezentować zespół lekarzy, kosmetologów, z ich zdjęciami i krótkimi opisami specjalizacji.
Kolejno ma zawierać skrót wizualny wszystkich najważniejszych zabiegów
Następnie powinien pojawić się blok z odnośnikami do kanałów social media, gdzie klinika jest obecna.
Na końcu, ważne jest, aby umieścić opinie pacjentów, najlepiej zaimportowane z Google Maps, aby odbiorcy mogli zobaczyć, co mówią o klinice inni.

Oprócz strony głównej, ważne jest również, aby strona poświęcona zabiegom była dobrze zaprojektowana i łatwa w nawigacji. Zanim do nich przejdę, pokażę Ci, jakie narzędzia i funkcjonalności dodać do stron zabiegowych, aby poprawić efektywność zapisów na Twoje zabiegi.

Jakie funkcjonalności i narzędzia powinna zawierać strona internetowa kliniki medycyny estetycznej lub gabinetu kosmetycznego, aby generować zapisy pacjentów na zabiegi?

Przykładowe praktyczne rozwiązania, które powinna mieć taka strona:

Header strony powinien zawierać numer telefonu klikalny z poziomu smartfonów lub w formie buttona ZADZWOŃ oraz button “UMÓW SIĘ ONLINE” doprowadzający do formularza kontaktowego z hasłem “Umów się na bezpłatną konsultację|. Ważne, aby header podążał za pacjentem, kiedy ten sccroluje stronę na smartfonie.

Formularze kontaktowe powinny być wyraźnie widoczne na Twojej stronie, najlepiej w kilku miejscach, aby pacjenci mogli łatwo się skontaktować. Postaw na krótkie i proste do wypełnienia pola, aby zachęcić pacjentów do kontaktu. Nie zapomnij o zgodach RODO.

– Narzędzia typu callpage mogą pomóc w zwiększeniu ilości zapytań o zabiegi, ponieważ pozwalają na szybki kontakt telefoniczny z pacjentami, którzy wypełnią formularz kontaktowy. Pamiętaj jednak o właściwym jego umiejscowieniu i włączaniu. Callpagowe narzędzie nie powinny zasłaniać strony, kiedy użytkownik ją wyłączy. Pamiętaj także, aby się włączały np kiedy pacjent chce opuścić stronę oraz po zescrollowaniu użytkownika do części cennika. Jeśli za szybko wyskakuje okno tych narzędzi – 98% użytkowników wyłącza je.

– Dodatkowo pozwól wybrać Twoim pacjentkom czy pacjentom formę zapisania się na wizytę – przykładowo poprzez kliknięcie Umów z Booksy, wejść na profil Twojej kliniki i przez aplikację wybrać dogodny termin na zabieg.

Narzędzia do pomiaru połączeń ze wszystkich źródeł: Call Tracking, Call Tracker czy Call Tracking Metrics oraz CallBack24, który oprócz callpagowego rozwiązania ma również możliwość analizowania połączeń ze strony www ze wszystkich jej źródeł bo jest integrowalny z Google Analytics Więcej dowiesz się tutaj.

Tego typu narzędzia są ważne, ponad 70% zapytań ofertowych generują właśnie połączenia telefoniczne. Dzięki nim wiesz, z jakich źródeł kontaktują się Twoi pacjenci. Optymalizujesz dzięki nim także, koszty wszystkich kampanii, bo wybierzesz do promocji tylko te zabiegi, które generują ich najwięcej. Rekomenduję ich stosowanie, bo masz pełny obraz najważniejszego typu konwersji wybieranego przez pacjentów.

Google Ads ma także możliwość pomiaru połączeń i warto je stosować, ponieważ kampanie z celem na konwersje będą głównie skupiać uwagę na pozyskiwaniu połączeń z Twoich reklam. Wyżej wymienione narzędzia uzupełniają informacje o połączeniach dla pozostałych kanałów.

Dodatkowo pamiętaj również o Google Analytics 4 i Google Tag Manager, aby włączyć pomiar zdarzeń mierzących np. kliknięcia w maila czy kliknięcia w telefon.

Już wiesz, jakie funkcje i narzędzia powinna mieć strona Twojej kliniki czy gabinetu, by zdobywać zapisy na Twoje zabiegi. Strona poświęcona zabiegom powinna być również dobrze zorganizowana i łatwa w nawigacji, aby pacjenci mogli znaleźć informacje, których potrzebują. Skuteczna struktura takiej strony powinna wyglądać następująco.

Nagłówek strony – zawierający krótki opis rodzaju zabiegów, które oferuje klinika.

Krótki opis zabiegu, ale z perspektywy korzyści. Tak, aby zmieścił się na ekranie telefonu bez scrollowania.

Cennik, pakiety lub ewentualne promocje na ten zabieg.

Pełny opis zabiegu zgodny z nową ustawą o wyrobach i sprzętach medycznych. Szczególnie ważny, jeśli pozycjonujesz stronę w wyszukiwarce Google. Właśnie w tej sekcji zamieść dłuższy tekst.

Wskazania do zabiegu.

Przeciwskazania do zabiegu.

Galeria zdjęć – prezentująca zdjęcia przed i po przeprowadzonych zabiegach, dzięki czemu pacjenci mogą zobaczyć efekty pracy kliniki. Pamiętaj znów o nowej ustawie o wyrobach medycznych obowiązującej od 1 stycznia 2023. Nie pokazuj producentów tych wyrobów czy sprzętu medycznego.

Opinie pacjentów – ważne jest, aby umieścić na stronie opinie pacjentów, które najlepiej pochodzą z zaimportowanych z Google Maps, ponieważ są one bardziej wiarygodne i przekonujące dla odbiorców.

Odnośniki do kanałów social media – umożliwiające pacjentom śledzenie kliniki na różnych platformach społecznościowych bieżących promocji.

Ważne jest, aby cała strona była przystępna, estetyczna i zgodna z zasadami responsywnego projektowania i działała bez problemów na różnych urządzeniach mobilnych i desktopowych. Jednak w pierwszej kolejności miej na uwadze stronę mobilną, ponieważ to właśnie ona generuje największy ruch.

Dowiedz się, jak wdrożyć skuteczne działania marketingowe dla branży medycznej zgodne z obowiązującymi przepisami.

Podsumowując, stworzenie skutecznej strony internetowej kliniki medycyny estetycznej lub gabinetu kosmetycznego to nie tylko kwestia atrakcyjnego projektu graficznego, ale także funkcjonalności, narzędzi i treści. Ważne jest, aby strona była intuicyjna i łatwa do nawigacji, a jej treści były dostosowane do potrzeb i oczekiwań pacjentów. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań w projektowaniu strony oraz zwiększeniu widoczności w internecie poprzez marketing medyczny, można przyciągnąć nowych pacjentów oraz zwiększyć lojalność już istniejących. Pamiętajmy, że prawidłowo zoptymalizowana strona to inwestycja, która przyniesie Ci wiele korzyści w postaci zwiększenia zysków i zadowolenia pacjentów.

Rate this post

O autorze:

Joanna Rechnio

Planuje, rekomenduje, analizuje, organizuje, nadzoruje i radzi. W Agencji obecna od 2007 roku. Obecnie obsługuje kluczowych klientów. Posiadaczka wielu certyfikatów, w tym: Customer Centric Selling, Key Account Management oraz certyfikatów Google Partners. W pracy uwielbia wcielać w życie 7 nawyków skutecznego działania S.R. Coveya. Kiedy nie pracuje i nie myśli o pracy, czyta kryminały. Poza tym jeździ na łyżwach i nartach oraz pływa (kiedyś zawodowo).

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Rate this post
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!