Grupy Docelowe GA: popraw efektywność kampanii

0 napisany przez Joanna Rechnio, 04 lipca 2014

Nie wiecie jak ocenić swoich klientów, którzy odwiedzają Twoją stronę? Mam na to sposób z nowym raportem Google Analytics. Dzięki informacjom, które zawiera, poprawicie efektywność prowadzonych kampanii.

Kilka miesięcy temu Google Analytics wprowadził możliwość pomiaru udziału w ruchu i konwersjach dla grup płci i wieku oraz jakie są zainteresowania naszych potencjalnych klientów. W tym krótkim artykule pokaże wam jak ten raport włączyć, jak interpretować w nim dane i do czego je wykorzystać.

Włączenie raportu

Jeśli macie już nowy skrypt Universal Analytics lub stary, ale z możliwością zbierania list remarketingowych, rzecz jest stosunkowo prosta. Po zalogowaniu się do panelu Google Analytics znajdziecie w sekcji odbiorcy nowe dwie podkategorie: zainteresowanie i dane demograficzne.

google analytics

Po wejściu na jeden z nowych raportów pojawi się guzik “Włącz”. Oznacza to, że już macie wklejony nowy skrypt Google Analytics umożliwiający zbieranie tych danych. Wystarczykliknąć w przycisk “Włącz” i oba raporty będą zbierały nowe dane. Nic trudnego, prawda?

raport grup docelowych ga

Trochę inaczej jest wtedy, gdy jeszcze nie wkleiliście nowych skryptów Google Analytics. W takiej sytiacji pojawi się wam następujący komunikat:

universal analytics

To oznacza, że musicie wygenerować nowszy skrypt oraz wkleić go do kodu źródłowego strony w celu włączenia tego raportu. Możecie zrobić to samodzielnie lub zlecić programiście. Ważne, żeby skrypt znalazł się w wyznaczonym miejscu. Kiedy tak się stanie, możecie włączyć raport tak, jak opisano wyżej.

Nowe dane

Najbardziej podstawowymi danymi, które można analizować z wykorzystaniem raportu są te demograficzne (wiek i płeć). Można sprawdzić, jaki jest ich udział w ruchu na stronie:

analiza marketingowa

Dodatkowo, można sprawdzić jaki udział w generowanej konwersji ma dana grupa docelowa (widzicie już, że dostajecie wiedzę, która potencjalnie może przynieść wam więcej leadów, prawda?):

analiza ga

Czym się interesują nasi użytkownicy strony dowiemy się z raportu zainteresowania. Poznamy dokładnie jakie kategorie witryn przegląda po wyjściu z naszej strony.

Dane są zbierane na trzy różne sposoby:

– kategorie podobieństwa, która pozwala nam określić styl życia użytkowników naszej strony np miłośnicy motoryzacji czy gotowania,
– kategorie rynku, które pozwalają nam określić jakie produkty czy usługi poszukują dodatkowo użytkownicy naszej strony,
– inne kategorie identyfikują obszary zainteresowań w oparciu o rodzaj przeglądanych przez użytkowników treści.

raport google analytics

Planowanie optymalizacji

Gdy już zbadaliśmy naszych użytkowników strony możemy te dane wykorzystać:

1. do projektowania graficznego nowej strony lub jej optymalizację. Dzięki temu oferta jeszcze lepiej trafi do tych, którzy najczęściej przeglądają ofertę,

2. do copywritingu: tekstów na stronie, komunikatów reklamowych, komunikacji na portalach społecznościowych, ponieważ w końcu wiadomo dla kogo pisana jest oferta,

3. do aktywacji kampanii behawioralnych. Znając grupę docelową oraz kategorie witryn jakie w wolnej chwili przeglądają lub jakie inne produkty szukają możecie skierować reklamy na wszystkich użytkowników w tej grupie. Uwaga: nazewnictwo kategorii jest takie samo w Google Analytics i AdWords. Dzięki temu uruchomienie kampanii AdWords na kategorie zainteresowań wybierzecie od razu.

Nawet 150% wzrost współczynnika konwersji

Korzystając z tych danych w celu optymalizacji działań marketingowych możemy:

– zwiększyć współczynnik konwersji o 150% w ciągu 6 miesięcy,
– zmniejszyć koszt pozyskiwanej konwersji z kampanii behawiorlanych nawet o 70% (bo już wybieramy sprawdzone kategorie witryn),
zwiększyć liczbę konwersji do 200%,

Wystarczy, że przeanalizujecie te dane, wyciągniecie wnioski i zoptymalizujecie stronę i kategorie kierowania.

Dowiedz się jak, wdrożyć nową wersję GA4 i zarządzać jej ustawieniami.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić! Jeśli wciąż nie masz pewności, jak poprawić opłacalność swoich działań w marketingu internetowym, skontaktuj się z nami i przekonaj się, czy Twoje kampanie mogłyby być bardziej efektywne.

Rate this post

Historie sukcesu naszych klientów:

 • ponad 500 leadów z Google Ads i Facebook Ads
 • 4,63% współczynnika konwersji
 • 17 926 leadów dzięki kampanii Google Ads
 • 6,26%  współczynnika konwersji
 • 1,28 zł kosztu za wyświetlenie strony klienta
 • bardzo niski wskaźnik współczynnika odrzuceń
 • 1455% średniego ROASu z kampanii Google Ads
 • przychód o 63% wyższy niż w poprzednim okresie
 • o 197% wyższy wzrost transakcji
 • 2000% ROASu z kampanii Google Ads
 • 4% współczynnika konwersji

O autorze:

Joanna Rechnio

Planuje, rekomenduje, analizuje, organizuje, nadzoruje i radzi. W Agencji obecna od 2007 roku. Obecnie obsługuje kluczowych klientów. Posiadaczka wielu certyfikatów, w tym: Customer Centric Selling, Key Account Management oraz certyfikatów Google Partners. W pracy uwielbia wcielać w życie 7 nawyków skutecznego działania S.R. Coveya. Kiedy nie pracuje i nie myśli o pracy, czyta kryminały. Poza tym jeździ na łyżwach i nartach oraz pływa (kiedyś zawodowo).

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Rate this post
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!