Efekty zewnętrzne i statystyki kampanii

0 napisany przez Michał Świech, , 05 września 2012

Komu się wydaje, że kampanie w internecie robi bez związku z zewnętrznym światem, ten powinien zająć się hodowlą jedwabników. Chcecie wiedzieć, jakie konkretnie są te związki? Czytajcie!Wielu studentów ekonomii już na pierwszym roku spotyka się ze stwierdzeniem „ceteris paribus”. Oznacza ono przyjęcie uproszczonych założeń, braku wpływu czynników zewnętrznych na wynik prowadzonych działań. Taka sytuacja w rzeczywistości występuje bardzo rzadko. Albo nawet – prawie nigdy.

Lew w czołówce

Zastanawiacie się pewnie, co pojęcie z zakresu makro i mikroekonomii ma wspólnego z prowadzonymi przez nas kampaniami Linków Sponsorowanych i pozycjonowania? Otóż – bardzo wiele. Bo czynniki zewnętrzne mogą mieć duże znaczenie dla ich efektywności. Zbadaliśmy to.

W pierwszym przypadku przyjrzeliśmy się bliżej kampanii prowadzonej dla jednego z dilerów Peugeota. Chodziło o wypromowanie witryny poświęconej modelowi, który dopiero miał być wprowadzony do sprzedaży.

Samotny łowca działający stadnie

Kampanię pozycjonowania zaczęliśmy z odpowiednim wyprzedzeniem, dzięki czemu jeszcze przed oficjalną datą premiery strona znalazła się w TOP3 wyników wyszukiwania. Co było dalej?

Szesnaście razy więcej

Dalej ruszyła kampania reklamowa we wszystkich mediach – telewizji, radiu, prasie i internecie. Efektem był wzrost liczby odwiedzin strony przygotowanej przez dilera o 1 635%. Tak, dobrze przeczytaliście – liczba odwiedzin wzrosła szesnastokrotnie.

Jak do tego doszło? Osoby zainteresowane samochodem i zaintrygowane reklamą szukały dodatkowych informacji w internecie wpisując frazę w wyszukiwarkę. Wysoka pozycja witryny naszego klienta pozwoliła mu zgarnąć dużą część tego ruchu.

Czasem słońce, czasem deszcz

Myślicie, że to jedyny przykład wpływu czynników zewnętrznych na wyniki kampanii? To jesteście w błędzie. Latem 2012 roku zbadaliśmy także, jak na efektywność kampanii Linków Sponsorowanych wpływa… pogoda.

Laboratorium: pogoda i wyniki kampanii (źródło: 4people.pl)

Przyjrzeliśmy się bliżej wynikom uzyskiwanym przez kampanię prowadzoną dla jednej z wyspecjalizowanych poliklinik. Przez dwa tygodnie notowaliśmy, jaka jest pogoda, a następnie porównaliśmy nasze notatki z wynikami kampanii. I co?

Mniej wyświetleń, wyniki takie same

Dobrze kombinujecie! Liczba kliknięć i liczba wyświetleń były o jedną czwartą niższe w czasie, gdy pogoda była ładna. Słońce, bezchmurne niebo itd. nie zachęcają do siedzenia przed komputerem. Co innego deszcz i zimno.

Ale uwaga: efektywność naszych działań pozostała niezmienna. Wskaźnik CTR był na takim samym poziomie zarówno w czasie deszczu, jak i wtedy, gdy świeciło słońce.

Wniosek? W marketingu internetowym nigdy nie ma sytuacji „ceteris paribus”. Zawsze mogą pojawić się jakieś czynniki zewnętrzne, które wpłyną na wyniki kampanii. Ważne, żeby odpowiednio wcześniej je rozpoznawać i wykorzystywać dla korzyści klienta i własnej.

Przygotuję
darmową wycenę
wraz z propozycją strategii

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez 4PEOPLE Sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach moich danych osobowych w celu:

  * Pola wymagane

  Rate this post

  Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

  Rate this post
  Sprawdź

  PODCAST: Kiedy zabrać się za przygotowania podstrony pod Black Friday

  Pokaż wszystkie
  Marketing dla ludzi
  Zapisz się do newslettera!
  Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
  ...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!