19 SEMcamp, czyli cykliczne spotkanie specjalistów SEM w Warszawie
Podczas ostatniego SEMcampu organizatorzy przygotowali 7 wystąpień, które dotyczyły zagadnień związanych z szeroko pojętym marketingiem internetowym. Impreza standardowo odbyła się na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Przybyło prawie 400 uczestników, więc sala wykładowa była wypełniona po brzegi. Wystąpienia były podzielone na 3 bloki, które pozwoliłem sobie zatytułować. Zapraszam do lektury!
Mobile i analityka, czyli „must have”
Pierwszą prelekcję wygłosił jeden z organizatorów – Mariusz Gąsiewski. Opowiadał o tym, jakie są najlepsze praktyki stron mobilnych – na poparcie swoich słów pokazał wiele soczystych case studies z wielu branż. Mariusz uwypuklił problem, jakim jest czas wczytywania się strony oraz to, w jaki sposób wpływa to na odczucia użytkowników. Ciekawie przedstawił również przykłady optymalizacji strony pod urządzenia mobilne. Najbardziej w pamięci utkwiły mi te dotyczące sytuacji, z którymi zmagam się codziennie, czyli nieczytelność etykiet pól formularzy na urządzeniach mobilnych.
Kolejnym prelegentem był współorganizator imprezy, Przemysław Modrzewski, który na co dzień pracuje w Google oraz prowadzi bloga marketinglab.pl. Przemek pokazał kierunek, w którym zmierza analityka internetowa. Podkreślał znaczenie agregacji danych online oraz offline – tylko całościowa analiza pozwala na wyciąganie trafnych wniosków prowadzących do wzrostów i budowania przewagi konkurencyjnej. Po raz kolejny przypomniał również o CLV (customer lifetime value) i znaczeniu tego wskaźnika w kontekście budowania strategii nastawionej na długofalowe wzrosty.
Kreatywność i spersonalizowany mailing – zwiększanie efektywności
Po krótkiej przerwie na kawę zaprezentował się Grzegorz Mogilewski z Iconaris.pl. Jest to postać absolutnie wybitna – jako pierwszy Polak został wyróżniony Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Reklamy w Cannes. Grzegorz opowiadał o tym, o czym wszyscy wiedzą, a czego nie robią lub robią w sposób, który nie pozwala wyciągnąć żadnych wniosków – oczywiście chodzi o TESTY. Na podstawie wielokrotnie przeprowadzonych, POWTARZALNYCH testów, starając się wykluczać inne czynniki zewnętrzne, optymalizuje współczynnik konwersji. Całość została przedstawiona na podstawie case study Fooder.pl. W moim odczuciu była to jedna z dwóch najciekawszych prezentacji, która wyszła poza standardowe ramy i pozwalała spojrzeć szerzej na aspekt marketingu internetowego.
Kolejnym prelegentem był Paweł Sala, właściciel Freshmaila. Pokazał w jaki sposób efektywnie wykorzystywać dane z analityki internetowej do tworzenia spersonalizowanych mailingów. Prezentacja była o tyle ciekawa, że osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z e-mail marketingiem, mogły dostrzec potęgę tego jakże często pomijanego narzędzia przy tworzeniu kampanii marketingowej w Internecie. Dla bardziej zaawansowanych, zbierających dane dotyczące użytkowników poruszających się w obrębie strony, było to prezentacją narzędzi alternatywnych do MailChimpa, SALESmanago, czy Mixpanel.com.
Następnie uczestnicy zostali zaproszeni na przerwę obiadową, która trwała ponad godzinę. Na szczęście w okolicy znalazło się wiele punktów gastronomicznych – miejsc, gdzie każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie.
Semantyczna przyszłość Google i płatne reklamy – case studies
Po przerwie zostały wygłoszone jeszcze trzy prezentacje. Jako pierwszy, mikrofon przejął obecny Head of SEO w K2 Media S.A., autor bloga cezzy.pl, Cezary Glijer. Moim skromnym zdaniem była to najciekawsza prezentacja i to nie dla tego, że została poprowadzona w bardzo humorystyczny sposób. Poruszała tematykę szczególnie mi bliską, jaką jest semantyczne wyszukiwanie. Cezary pokazał jak na przestrzeni ostatnich lat Google inwestowało w firmy zajmujące się technologiami semantycznymi (Metaweb) oraz komu mają służyć takie zabiegi – oczywiście przede wszystkim UŻYTKOWNIKOM. Na prezentacji zademonstrowano fajerwerki typu zapytanie „who was the U.S. president when the angels won the world series“, „wysokość pałacu kultury”, czy „15 cm w calach“. Miały one posłużyć jako prezentacja możliwości dostępu do informacji na poziomie wyszukiwarki, bez konieczności wchodzenia na stronę docelową.
Od siebie dodam, że w Polsce pojawiły się już w wynikach wyszukiwania informacje na temat natężenia ruchu w galeriach handlowych, np. zapytanie „Silesia City Center“. Jeszcze raz podkreślam, prezentacja bardzo dobra i warto zastanowić się nad semantycznym opisem strony, który może zapewnić pobieranie i wyświetlanie informacji bezpośrednio w Google, bez konieczności przechodzenia na stronę docelową.
Przedostatnia prezentacja została wygłoszona przez Dawida Prokopiewicza – jednego z pracowników Google. Dawid opowiadał o Dynamic Search Ads. Całe wystąpienie było oparte o case study, jednak pozostała nutka tajemniczości, ponieważ nie mógł zdradzić do kogo prezentowane dane należą. Praktyczne przedstawienie aspektów DSA oraz metod dobrej optymalizacji ciągle jednak jest domeną dużych firm i ciężko znaleźć zastosowania dla kampanii z mniejszymi budżetami.
Ostatnie wystąpienie należało do Karola Dziedzica, który poza pracą w Brandman.pl zaangażował się w organizację SEO hangoutów i szkolenia – jest certyfikowanym trenerem Google AdWords. Tym razem jednak o SEO nie było praktycznie ani słowa, za to sporo dowiedzieliśmy się na podstawie case study Obido.pl – jak za pomocą kampanii tekstowych oraz graficznych wykorzystać możliwości, jakie dają funkcjonalności AdWords, które odblokowywane są na życzenie agencji przez opiekuna Google.
Po ostatnim wystąpieniu rozległy się gromkie oklaski, organizatorzy podziękowali uczestnikom, którzy wytrwale wysiedzieli na swoich miejscach do samego końca oraz podziękowali za wpłaty przekazane na dzieciaki. Należy podkreślić, że wydarzenie jest organizowane całkowicie non-profit, a opłata przekazana na fundację w wysokości 100 złotych jest „biletem wstępu na imprezę“. Niestety z powodu długiej drogi powrotnej nie udało załapać się na after party, gdzie na pewno toczyły się ciekawe rozmowy kuluarowe.
Zyskaj więcej klientów dzięki skutecznym działaniom marketingowym z certyfikowanym partnerem Google Premium.
Podsumowując, SEMcamp to świetna impreza przeznaczona dla specjalistów z branży szeroko pojętego marketingu internetowego. Poza wystąpieniami prelegentów i możliwością zdobycia wiedzy, jest to okazja na spotkanie z kolegami pracującymi w agencjach na drugim końcu kraju i wymiany cennych doświadczeń podczas obiadu czy rozmów kuluarowych w przerwach. Na kolejnym wydarzeniu na pewno też nas nie zabraknie!
Polecamy również: