Asana – genialne narzędzie do zarządzania projektami
Nie samym marketingiem człowiek żyje, dlatego dzisiejszy artykuł będzie poświęcony narzędziu, które pozwala nam organizować pracę dla naszych klientów.
Asana – bo o nim mowa – to nie tylko pozycje jogi, ale również genialne narzędzie do zarządzania projektami. Z artykułu dowiesz się, które funkcje Asany – moim zdaniem – najbardziej usprawniają realizację projektów i bieżącą pracę z klientami naszej agencji.
Różne widoki zadań
To, co wyróżnia Asanę na tle innych narzędzi, z których korzystałem, to dowolność wyboru widoku zadań. Zadania mogą być wyświetlane w formie tradycyjnej listy “to do” lub kalendarza. Jeśli ktoś z Was wcześniej korzystał z Trello – zapewne polubi widok tablicy Kanban również dostępny w Asanie. Osoby prowadzące bardziej skomplikowane projekty zapewne docenią widok “timeline”, pokazujący m.in. zależności pomiędzy zadaniami:
Uwaga! Widok “timeline” jest dostępny w wersji premium narzędzia.
Zadania cykliczne
Wiele z zadań, które realizujemy w pracy, mają charakter powtarzalny (np. wystawianie faktur czy wysyłka raportów). Bardzo przydatną funkcją Asany jest możliwość ustawienia cykliczności zadania, tak by po jego wykonaniu pojawiło się nowe zadanie w określonym przez nas terminie. Zadania możemy powtarzać w różnych cyklach: dziennym, tygodniowym, miesięcznym czy rocznym.
Podzadania i zależności pomiędzy zadaniami
Kolejną funkcją, którą wykorzystujemy na co dzień w pracy, są podzadania (subtaski). Często zdarza się, ,że aby w pełni wykonać określone zadanie – konieczne jest wykonanie kilku innych zadań. Dzięki funkcji “subtasks” możemy dodawać podzadania bezpośrednio w zadaniu głównym, co pozwala zachować odpowiedni porządek w projekcie (podzadania nie widnieją na głównej liście zadań). Inną ciekawą funkcjonalnością są zależności pomiędzy zadaniami. Jeśli w projekcie mamy zadania które są od siebie zależne (jedno nie może rozpocząć się bez realizacji drugiego) – wówczas możemy ustawić zależność pomiędzy zadaniami. Dzięki wykorzystaniu tej funkcji dowiesz się, kiedy możesz zacząć zadanie, gdy ktoś inny skończy zadanie, od którego jesteś zależny.
Uwaga! Możliwość ustawiania zależności pomiędzy zadaniami jest dostępna w wersji premium narzędzia.
Szablony projektów
Jeśli w Twoim biznesie występują projekty, które są powtarzalne – z pewnością docenisz funkcję tworzenia szablonów projektów. W pracy agencji marketingowej wiele zadań jest podobnych – niezależnie od klienta. Dlatego funkcja tworzenia projektów z wcześniej zdefiniowanych szablonów przyspiesza nam pracę na starcie projektu z nowym klientem. Dodatkowo na stronie Asany znajdziesz obszerną listę gotowych szablonów projektów dla różnych branż: https://asana.com/templates
Integracja z innymi narzędziami
Ostatnia z ważnych funkcji pozwala na połączenie Asany z innymi aplikacjami. W naszej agencji korzystamy z wielu innych narzędzi – Thunderbirda, Slacka czy Zapiera. Asanę wyróżnia możliwość integracji nie tylko z wymienionymi przeze mnie narzędziami, ale również z bogatą listą innych aplikacji (dostępna tutaj). Przykładowo integracja ze wspomnianym Slackiem jest dwustronna i umożliwia:
Zyskaj więcej klientów dzięki skutecznym działaniom marketingowym z certyfikowanym partnerem Google Premium.
– dodawanie zadań do Asany z konwersacji na Slacku,
– informowanie o realizacji zadań z Asany w kanałach Slacka
Polecamy również: