Analiza Content Gap – czym jest i dlaczego musisz ją robić
Nawet przy najskuteczniej strategii marketingowej możesz znaleźć się w martwym punkcie, w którym liczba sesji z wyników organicznych, widoczność w SERP-ach czy przychód osiągnie pewien pułap, którego nie jesteś w stanie przeskoczyć. W takiej sytuacji z pomocą może przyjść analiza content gap.
1. Czym jest content gap – brakujące treści
2. Dlaczego powinieneś wykonać analizę content gap
3. Jak wykonać taką analizę
4. Jakie korzyści przynosi analiza brakujących treści na Twojej stronie internetowej
Co to jest Content Gap ?
Content gap, czyli różnica w treści bądź też luka w treści, to rozbieżność pomiędzy rodzajem treści, jakich mogą poszukiwać nasi potencjalni klienci a tym, jakie treści nasza strona faktycznie oferuje. W nieco szerszym ujęciu to luka pomiędzy tym, czego użytkownicy szukają w Google, a jakie wyniki faktycznie otrzymują. Z punktu widzenia pozycjonowania stron natomiast content gap może być rozumiany jako zbiór wszystkich tych fraz kluczowych, po wpisaniu których użytkownicy mogliby trafić na naszą stronę, a pod którymi aktualnie nasza strona nie wyświetla się w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania.
Przykład: jeżeli nasza strona rankuje wysoko w organicznych wynikach wyszukiwania pod frazą “ostrzałka do noży”, a nie pod frazą “elektryczna ostrzałka do noży” to w sytuacji, gdy ta druga ma wysoki potencjał przyciągnięcia użytkowników na stronę mamy do czynienia z content Gap.
Przykład drugi: jeżeli na naszym blogu piszemy o tym, w jaki sposób wymienia się instalację gazową, natomiast nie piszemy o związanych z tym kosztami, to również mamy do czynienia z różnicą treści.
W pierwszym przypadku content gap sprawi, że nie dotrzemy do wszystkich użytkowników, do których potencjalnie moglibyśmy dotrzeć. W drugim może i do nich dotrzemy, ale prawdopodobnie w związku z brakiem kompletu informacji nie utrzymamy ich zbyt długo na swojej stronie. W obu przypadkach jesteśmy stratni i nie wykorzystujemy w pełni potencjału naszej strony.
Analiza content gap – Po co właściwie ją robić, dlaczego jest ważna?
Analiza content gap to proces polegający na analizie tego, co strona “ma do zaoferowania” zarówno w kontekście posiadanych treści, jak i stopnia zoptymalizowania pod konkretne frazy kluczowe, w celu znalezienia wszelkich luk czy niedociągnięć.
Czy Twoja strona w sposób wyczerpujący odpowiada na potrzeby odwiedzających? Czy dociera do klientów na wszystkich etapach customer journey? Czy rankuje w wysoko pod wszystkimi istotnymi frazami kluczowymi? Czy poprzez stronę realizujesz swoje cele biznesowe? Jaka jest skuteczność twoich treści? Dobra analiza content gap z pewnością da odpowiedzieć na te oraz inne pytania.
Analiza luk w treści jest ważna z kilku względów. Przede wszystkim pomaga wybrać, na jakiego rodzaju treściach skupić się w danym momencie, aby osiągnąć jak najlepsze efekty. Dzięki niej możesz dowiedzieć się, czego brakuje Twojej stronie, aby dotrzeć do tych klientów, którzy są już po etapie researchu i porównań, czyli takich, którzy są o krok od dokonania zakupu.
Dzięki analizie content gap możesz skoncentrować się wyłącznie na tej grupie użytkowników, którzy faktycznie mogą się stać Twoimi potencjalnymi klientami. Czas i wysiłek przeznaczony dotychczas na edukację wszystkich dookoła możesz wykorzystać na pomoc w podjęciu ostatecznej decyzji przez tych prawie-zdecydowanych.
Przeprowadzenie analizy braków w treści może zapobiec sytuacjom, w których potencjalny klient udaje się do Twojej konkurencji, bo na twojej stronie nie znalazł wystarczających informacji.
Odnajdywanie braków treści to również doskonały sposób na zdobycie przewagi konkurencyjnej w obszarach, w których Twoi potencjalni klienci dostają niewystarczające informacje do podjęcia decyzji bądź też nie dostają ich wcale.
W jaki sposób analizować content gap?
Luki w treści można wyszukiwać na kilka sposobów. Pierwszym i chyba najbardziej podstawowym sposobem jest analiza tego, co już masz, czyli analiza treści już istniejących. Jeśli nie wiesz, na czym stoisz, trudno będzie to poprawić. Konieczne będzie przeprowadzenie audytu treści. Sprawdź:
– czy wszystkie analizowane treści są aktualne,
– czy treści dostarczają wszelkich niezbędnych informacji,
– czy podstrony są dobrze zoptymalizowane pod kątem najważniejszych fraz kluczowych,
– jaka jest skuteczność treści – ilu przyciąga użytkowników i w jaki sposób zmieniała się w czasie,
– czy są treści, które powinieneś usunąć bądź połączyć z innymi treściami.
Analiza posiadanych treści pozwoli Ci wyłapać pierwsze luki do uzupełnienia. Na tym etapie przydatne będą takie narzędzia jak Google Analytics, Google Search Console, Ahrefs i SEMRush.
Analiza brakujących treści w wynikach wyszukiwania
Drugim obszarem do poszukiwania luk w treści jest analiza SERP. Sprawdź, kto z twoich konkurentów rankuje w pierwszej dziesiątce pod najważniejszymi frazami kluczowymi. Ilu konkurentów jest przed tobą? Jakie treści oferują i jak dobrze zoptymalizowane są ich strony? W jaki sposób podstrony z wyników wyszukiwania są linkowane?
Odpowiedź na te pytania pozwoli ci dowiedzieć się jaki dystans dzieli Cię i Twoich konkurentów oraz w jakich obszarach należy uzupełnić braki, aby dotrzeć do większej liczby klientów. Analizę taką można przeprowadzić “ręcznie” bądź za pomocą narzędzi takich Ahrefs Keyword Explorer.
Podobnym do poprzedniego obszarem analizy jest zestawienie swojej strony ze stronami konkurencyjnymi i znalezienie wszystkich fraz z dużym potencjałem, pod którymi aktualnie rankuje konkurencja, a nasz strona jest daleko poza top10. Porównanie to z jednej strony pokazuje, nad którymi obszarami powinieneś popracować, aby dogonić konkurencję ,a w których obszarach masz przewagę. Dzięki analizie tej luki dowiesz się, co łączy Ciebie i Twoich konkurentów i co oni robią lepiej od Ciebie, a także jakich wartościowych i skutecznych treści brakuje na Twojej stronie w stosunku do konkurencji. Istotne jest to, aby nie kopiować ślepo tego, co robi konkurencja. Pamiętaj o perspektywie swojego klienta, która może być nieco inna od perspektywy klienta Twojej konkurencji.
W analizie tej przydatne będą takie narzędzia jak Ahrefs Keyword Gap albo SEMRush Keyword Gap.
Ostatni obszar analizy content gap to sprawdzenie jakie frazy kluczowe bądź tematy cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników, a na które nie ma wystarczającej ilości informacji. Postaw się w roli swojego potencjalnego klienta i spróbuj zrozumieć jego perspektywę. Przykładowo jeżeli w alternatywie dla popularnej frazy kluczowej użytkownicy wpisują jej potoczny zamiennik, być może warto właśnie pod taką formą frazy kluczowej zoptymalizować stronę. Jeżeli użytkownik ma pytanie “ile lumenów na m2 w biurze?”, to po prostu przygotuj odpowiedź na to pytanie.
Inaczej powinny być dobrane frazy kluczowe do treści skierowanych do użytkowników na początku procesu zakupowego (prawdopodobnie zapytania z długiego ogona) a inaczej tego o krok od zakupów. Mając do zaoferowania produkt lub usługę, których użytkownicy jeszcze nie szukają, bo nie wiedzą o ich istnieniu, to nawet najdokładniejsze ich opisanie nie doprowadzi do skorzystania z Twojej usługi. Jeżeli natomiast jest ona odpowiedzią na problem, który mogą mieć, to luką w tym przypadku będzie opis zastosowania w danej sytuacji.
Do analizy content gap w tym zakresie mogą być przydatne takie narzędzia jak Google Trends, answerthepublic.com, Topic Research Tool od SEMRush czy narzędzie do generowania pytań od Senuto.
Analiza zrobiona – co teraz?
Analiza content gap to dopiero pierwszy krok. Wiedząc, czego brakuje Twojej stronie, możesz podjąć kolejne kroki, którym mogą być:
– uzupełnienie aktualnych treści o brakujące informacje,
– odświeżenie nieaktualnych informacji bądź wykorzystanie ich w treściach o lepszej skuteczności,
– likwidowanie treści niskiej jakości (thin content),
– przygotowanie content planu opartego o treści, na które aktualnie mało jest informacji, a których potrzebować mogą potencjalni klienci,
– lepsza optymalizacja strony pod wartościowymi frazami kluczowymi.
Te jak i inne działania będące rezultatem analizy luk w treści pozwolą Ci wyciągnąć ze swojej strony więcej, i jeszcze skuteczniej realizować Twoje cele.
Osiągaj wysokie pozycje w wyszukiwarce, które przełożą się na większą sprzedaż.