7 wyzwań prowadzenia kampanii Google Ads dla producentów

0 napisany przez Karol Krzystała, 29 sierpnia 2023

Jeden z najważniejszych instrumentów w promocji stanowi platforma Google Ads, która oferuje wyjątkową możliwość prezentowania swojej oferty na szeroką skalę. Jednak, wykorzystanie tego narzędzia przez producentów nie jest pozbawione wyzwań. W poniższym artykule przedstawię najczęściej występujące problemy i wskażę możliwe ścieżki ich przezwyciężenia, pomagając producentom efektywnie korzystać z Google Ads.

1. Jak promować firmę produkcyjną?

W dobie technologii cyfrowej firmy produkcyjne mają do dyspozycji wiele narzędzi umożliwiających skuteczne dotarcie do swojej bazy potencjalnych klientów. Jednak proporcjonalnie do możliwości rośnie też liczba wyzwań, z jakimi trzeba sobie poradzić. Dobra identyfikacja grup docelowych, USP produktu, czy usługi oraz określenie najważniejszych mierników sukcesu to dopiero początek drogi.

2. Google Ads dla producentów – najważniejsze wyzwania stojące na drodze do sukcesu

2.1. Złożoność produktu

Pierwszym wyzwaniem, które producenci muszą pokonać, jest złożoność swoich produktów. Często oferowane przez nich rozwiązania są znacznie bardziej skomplikowane niż typowe produkty detaliczne, co utrudnia tworzenie prostych, przekonujących reklam, które efektywnie komunikują wartość produktu.

Rozwiązaniem tego problemu jest koncentracja na korzyściach, które produkt przynosi jego odbiorcom, zamiast skupianie się na jego technicznych parametrach. Kluczem jest tutaj zrozumienie, że nawet najbardziej skomplikowany produkt może być przedstawiony w sposób prosty i zrozumiały dla klienta, jeśli dobrze poznamy jego specyfikę i potrzeby naszych potencjalnych odbiorców.

2.2. Branża B2B

Druga kwestia dotyczy specyfiki rynku B2B, na którym działa większość producentów. Reklamy skierowane do innych firm koncentrują się na profesjonalistach w swojej branży, zatem muszą być bardziej techniczne i specyficzne, niż te kierowane do konsumentów indywidualnych, co może utrudniać ich skuteczne targetowanie.

Tu rozwiązaniem jest dogłębne zrozumienie klienta biznesowego – jego potrzeb, oczekiwań i motywacji. Przy jednoczesnym poznaniu swojego produktu, nie powinno być kłopotu z jasną i klarowną, ale wciąż profesjonalną komunikacją. Jednocześnie trzeba mieć na względzie fakt, że B2B to także H2H i odbiorcami naszych reklam są ludzie, mający konkretne problemy i poszukujący na nie najlepszego rozwiązania.

Stań się jego partnerem i wsparciem w wyzwaniach, które przed nim stoją.

2.3. Długie cykle sprzedaży

Trzeci problem to długie cykle sprzedaży, które są charakterystyczne dla wielu produktów produkcyjnych. Czas od momentu pierwszego kontaktu klienta z reklamą do momentu zakupu produktu może być długi, co utrudnia monitorowanie i optymalizację kampanii. Dodatkowo w grę wchodzi nie tylko kontakt z reklamą, ale też konsultacje, spotkania i negocjacje, a niejednokrotnie konfiguracja produktu, czy oferowanego systemu.

Rozwiązaniem jest tu oferowanie możliwości śledzenia konwersji przez Google Ads na różnych etapach procesu sprzedaży, co umożliwia lepsze zrozumienie, jak reklamy wpływają na decyzje zakupowe klientów i pozwala na dokonanie niezbędnych korekt w kampanii.

2.4. Wysoka konkurencja i koszt kliknięcia

Czwartym wyzwaniem, szczególnie dla producentów działających w niszowych sektorach, jest intensywna konkurencja w Google Ads, co może prowadzić do wyższych kosztów za kliknięcie (CPC) i tym samym zwiększać koszty kampanii. Tu warto zastosować strategię wyboru mniej konkurencyjnych, ale nadal istotnych słów kluczowych. Takie podejście może pomóc zminimalizować koszty, jednocześnie zwiększając skuteczność kampanii.

Obserwujemy jednak, że wiele firm, zwłaszcza z niszowych branż, wciąż nie przeszła digitalowej rewolucji i opiera się na tradycyjnych kanałach pozyskiwania kontaktów – przede wszystkim kontakcie z handlowcem, poleceniach, czy stałej liście klientów, z którą utrzymują kontakt. Takie rozwiązania są sprawdzone i skuteczne, jednak nie dają możliwości wykorzystania pełnego potencjału pozyskiwania nowych partnerów biznesowych. Warto sprawdzić, co robi konkurencja – brak aktywności powinien być pierwszym impulsem do działania.

2.5. Odpowiednie słowa kluczowe

Kolejne wyzwanie to trudność z doborem odpowiednich słów kluczowych. Dla producentów, którzy oferują unikalne, specjalistyczne produkty, może być trudno znaleźć takie słowa kluczowe, które generują dużo ruchu, ale są też na tyle konkretne, że przyciągają odpowiednie grupy docelowe.

W tym przypadku pomocne mogą okazać się narzędzia do badania słów kluczowych, które umożliwią identyfikację tych fraz, które są najbardziej efektywne dla danego produktu. Jednocześnie nie można zapomnieć o istotności własnego know how – Twój zespół handlowców najpewniej doskonale wie, jak zachowuje się grupa docelowa i może dostarczyć wiele cennych wskazówek, które już na start pomogą kampanii Google Ads.

2.6. Optymalizacja doświadczenia po kliknięciu

Szóstym wyzwaniem jest stworzenie efektywnej strony docelowej, która nie tylko przyciąga ruch, ale także skutecznie konwertuje na zapytania. Google Ads ocenia doświadczenie użytkownika na stronie docelowej podczas określania, gdzie i jak często wyświetlać Twoje reklamy. Dlatego tak ważne jest stworzenie strony, która jest dobrze zaprojektowana, dostosowana do potrzeb i oczekiwań klientów i skutecznie prowadzi do konwersji. Pamiętaj o szybkości ładowania strony oraz dostosowaniu jej do wersji mobilnej, choć w segmencie producentów dominuje ruch z desktop, to kontakt z reklamą może odbywać się w wielu różnych miejscach.

Pamiętaj o:
– ułatwieniu kontaktu ze doradcą: klikalne maile i telefony to podstawa, ale warto dać możliwość umówienia spotkania np. z pomocą Calendly.

Zastanawiasz się, jak skutecznie wykorzystać zapytania, które generują kampanie marketingowe? Sprawdź TEN artykuł!

– zaprezentowaniu swoich mediów społecznościowych. W komunikacji profesjonalnej króluje LinkedIn, dlatego przeczytaj artykuł i dowiedz się jak uniknąć 5 błędów na swojej stronie firmowej.

2.7. Ograniczona liczba potencjalnych odbiorców

Ostatnim problemem jest fakt, że prowadzenie kampanii w niszowych sektorach, gdzie liczba potencjalnych klientów jest ograniczona, może być skomplikowane. Jeżeli produkt, który oferujesz, jest interesujący tylko dla wąskiej grupy odbiorców, liczba zapytań w Google bezpośrednio związanych z tym produktem może nie być wystarczająca do skutecznego targetowania reklam.

Rozwiązaniem jest skupienie się na jakości, a nie ilości. Dzięki precyzyjnie dobranym słowom kluczowym i odpowiedniej strategii można skutecznie dotrzeć do swojego rynku docelowego, nawet jeśli jest niewielki.

3. Jak wykorzystać Google Ads w promocji niszowych produktów?

Google Ads oferuje wiele typów kampanii, które producenci mogą dostosować do swoich potrzeb.

Kampanie w sieci wyszukiwania pozwalają na wyświetlanie reklam tekstowych w wynikach wyszukiwania Google, dzięki czemu można dotrzeć do klientów, którzy aktywnie szukają oferowanych produktów lub usług.

Kampanie Shopping są idealne dla producentów, którzy chcą promować swoje produkty bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, prezentując zdjęcia, ceny i których celem jest generowanie transakcji.

– Również kampanie Display mogą być przydatne, zwłaszcza dla producentów działających w niszowych sektorach, gdzie klienci mogą nie szukać aktywnie ich produktów. Te kampanie umożliwiają wyświetlanie reklam na milionach stron internetowych, aplikacji i filmów na YouTube, zwiększając świadomość marki i zapewniając dodatkową ekspozycję.

Strategia Smart Bidding to kolejna taktyka, którą producenci mogą wykorzystać. Oparta o algorytmy uczenia maszynowego nastawiona jest na generowanie konwersji lub maksymalizację jej wartości. W każdej aukcji dostosowuje stawki do założonego celu. Smart Bidding pozwala na maksymalizację zwrotu z inwestycji dzięki funkcjom, takim jak automatyczne dostosowywanie stawek na podstawie wielu sygnałów o odbiorcach.

4. Google Ads dla producentów? 7 razy tak!

Choć producenci mogą napotkać na szereg wyzwań podczas korzystania z Google Ads, pamiętajmy, że każde z nich można przezwyciężyć poprzez odpowiednie strategie i narzędzia. Kluczem do skutecznej reklamy jest zrozumienie swojego produktu, klienta i specyfiki rynku, a następnie odpowiednie dostosowanie swoich działań do tych elementów. Google Ads, mimo swojej złożoności, daje producentom możliwość skutecznego dotarcia do swojej bazy klientów, dzięki czemu jest to narzędzie, które każdy producent powinien w pełni wykorzystać.

Pamiętaj również, że kluczem do skutecznego wykorzystania Google Ads jest eksperymentowanie i ciągłe optymalizowanie swoich kampanii. Analizuj wyniki, dostosowuj swoje strategie i nieustannie doskonal swoje reklamy, aby osiągnąć najlepsze możliwe rezultaty.

Na koniec… ciekawostka!

Czy wiesz, że Google oferuje pomoc reklamodawcom rozważającym ekspansję zagraniczną? Program Przyspieszonego Rozwoju (Accelerated Growth Programme) to wsparcie od specjalistów Google, którzy przedstawią realia prowadzenia kampanii na danym rynku, wskażą konkretne obszary do poprawy np. w prezentacji oferty na Twojej stronie, a w efekcie pomagają podejmować słuszne decyzje i rozwijać biznes na nowych rynkach.

4PEOPLE wraz z długoletnim klientem z branży produkcyjnej zostało nominowane do tego programu. Wraz z dedykowanym strategiem, opiekunem konta specjalizującym się w eksporcie mamy okazję badać możliwości, planować i wdrażać nowe rozwiązania dla naszego klienta.

Zyskaj więcej klientów dzięki skutecznym działaniom marketingowym z certyfikowanym partnerem Google Premium.

Brzmi nieźle? Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się o możliwościach rozwoju swojej firmy!

5/5 - (1 vote)

O autorze:

Karol Krzystała

Specjalizuje się w kampaniach Google Ads, pomaga klientom w rozwoju ich firm. Certyfikowany specjalista Ads. Absolwent Filozofii i Politologii na Uniwersytecie Śląskim. Pasjonat piłki nożnej, a szczególnie rodzimej ekstraklasy oraz lig amatorskich. Wolne weekendy lubi spędzać w górach.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

5/5 - (1 vote)
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!