Pozycjonowanie zdjęć w Google Grafika

0 napisany przez Aleksander Foit, 22 listopada 2018

Wyszukiwarka Google stale ewoluuje. Dodawane są do niej nowe elementy rozszerzające standardowe wyniki wyszukiwania, dające dodatkowe możliwości pozyskania ruchu na stronie. Niestety, często proces pozycjonowania skupia się głównie na tekstowych wynikach wyszukiwania, przez co potencjał drzemiący w innych kanałach nie zostaje wykorzystany. W tym artykule opowiem, jak wykorzystać potencjał wyników Google Grafika.

Grafiki, podobnie jak tekstowe wyniki wyszukiwania, mają swój ranking oparty na algorytmie, który ustala ich pozycje na podstawie czynników nieco innych niż w przypadku standardowych wyników. Oczywiście czynniki rankingowe nie są jawne, ale Google udostępnia na swojej stronie listę dobrych praktyk, które pomogą dostosować grafiki do oczekiwań wyszukiwarki.

Zgodność zdjęcia z zapytaniem

Google stara się wyświetlać użytkownikom grafiki najbardziej zbliżone do zadanego zapytania i w tej kwestii oczekuje nieco pomocy. Algorytm wyszukiwarki potrafi w wielu przypadkach ocenić, co znajduje się na zdjęciu, jednak nie jest nieomylny. Dlatego tworząc ranking grafik wykorzystuje wszystkie możliwe informacje, które mogą mu pomóc w zrozumieniu zawartości obrazu.

Tekst zastępczy (atrybut alt) opisujący zdjęcie

Atrybuty alt są wykorzystywane w przypadkach, kiedy zdjęcie z jakiegoś powodu nie może się załadować (np. błąd serwera lub nieprawidłowy adres grafiki), teksty alternatywne wykorzystywane są także w przypadku odwiedzania strony przez osobę niewidomą. Roboty Google także korzystają z tagów alt przy określaniu tematyki zdjęcia. Google w swoich wytycznych zawiera sporo informacji na temat konfiguracji tego elementu, co może wskazywać na wagę tekstów zastępczych w procesie ustalania pozycji w Google Images. Według wytycznych tekst alternatywny powinien zawierać krótką i możliwie szczegółową informację o tym co znajduje się na zdjęciu.

Przykłady nieprawidłowych tekstów zastępczych:

<img src=”/wp-content/uploads/kaktus.jpg” alt=””>
<img src=”/wp-content/uploads/kaktus.jpg” alt=”kaktus.jpg”>
<img src=”/wp-content/uploads/kaktus.jpg” alt=”kaktus doniczkowy, kaktus w doniczce, zielony kaktus, jak często podlewać kaktusa”>

Przykład prawidłowego tekstu alternatywnego

<img src=”/wp-content/uploads/kaktus.jpg” alt=”kwitnący kaktus w doniczce”>

Pozostałe informacje o grafice

atrybuty

Zwykle w systemach zarządzania treścią istnieje możliwość uzupełnienia kilku dodatkowych pól dotyczących grafiki. O ile nie koliduje to z graficzną wizją strony warto uzupełnić wszystkie z tych elementów, krótko opisując zawartość zdjęcia. Dodając ważną dla witryny grafikę warto wcześniej zbadać potencjał fraz powiązanych z obrazem i sformułować dodatkowe opisy w taki sposób, aby zawierały słowa kluczowe. Warto również zadbać o odpowiednią nazwę pliku, która także może mieć wpływ na zrozumienie danej grafiki przez wyszukiwarkę. Np. nazwa „kaktus.jpg” będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż „108q4YXqV0.jpg”.

Otaczające treści

W procesie ustalania rankingu grafik ważny jest także kontekst strony, na której znajduje się dana grafika. Dużym plusem dla grafiki będzie bliskie dopasowanie do tematyki strony, na której się znajduje. Jeśli podstrona, na której zamieszczony jest obraz jest popularna i znajdują się na niej wartościowe treści, wpłynie to także na wzrost pozycji danej grafiki w Google Images.

wyniki wyszukiwania

W wytycznych Google można znaleźć informacje o tym, że nawet umiejscowienie grafiki wewnątrz podstrony może mieć wpływ na jej pozycje w wynikach wyszukiwania. Optymalnym miejscem zamieszczenia głównej grafiki powinna być górna część strony, natomiast pozostałe grafiki powinny znajdować się w pobliżu treści najbardziej z nimi powiązanych.

Google Grafika w swoich wynikach oprócz samych zdjęć wyświetla także domenę, na której znajduje się obrazek oraz tytuł będący często odzwierciedleniem meta tytułu strony, na której jest zamieszczona grafika. Dlatego tworząc tytuł dla strony warto wziąć pod uwagę, że prawdopodobnie będzie on użyty także w Google Images i stworzyć go w taki sposób, aby był atrakcyjny dla użytkowników korzystających także z tego kanału. Dobrą praktyką jest zamieszczenie na początku tytułu frazy kluczowej trafnie opisującej zawartość podstrony oraz pasującej do grafik zamieszczanych wewnątrz danej podstrony.

Mapa strony z obrazami

Tworząc mapę strony z grafikami można dostarczyć robotom wyszukiwarek dodatkowe informacje oraz pomóc im odnaleźć i zaindeksować wszystkie zdjęcia użyte na stronie. Mapę grafik, podobnie jak mapę strony, należy zgłosić do narzędzia Google Search Console i aktualizować ją przy zmianach na stronie.

Jakość zdjęć w Google Images

Google stara się udostępniać użytkownikom wysokiej jakości treści, podobnie jest w przypadku grafik. Wysokiej jakości zdjęcia, wyraźne i przejrzyste dla użytkowników będą miały przewagę nad niskiej jakości obrazami zawierającymi rozmycia i niedoskonałości. Nie chodzi tu o wysoką rozdzielczość grafik, która może spowolnić działanie strony, ale o grafiki, które będą zrozumiałe i dokładne.

Rozmiar ma znaczenie

Duża waga grafik na stronie to problem znany każdemu pozycjonerowi. Zdjęcia w dużych rozmiarach potrafią znacznie spowolnić ładowanie się strony, co pośrednio może zaowocować spadkiem jej wyników. Zatem chcąc pozycjonować zdjęcia w Google należy znaleźć odpowiednią rozdzielczość dla grafik na stronie, która pozwoli na ich prawidłowe wyświetlanie bez utraty jakości, ale nie będzie spowalniać ładowania witryny.

Zmniejszanie wagi zdjęć to nie tylko zmiana rozdzielczości na mniejszą, rozmiar grafiki można zmienić także za pomocą narzędzi do kompresji obrazów. Kompresja zdjęć polega na zmniejszaniu jakości obrazu przez co rozmiar zdjęcia także maleje. Kompresując grafiki do pewnego momentu zmiany w jakości będą niedostrzegalne, czyli zmniejszanie wagi zdjęć za pomocą kompresji daje możliwość przyspieszenia ładowania się grafik na stronie bez widocznej utraty jakości.

Optymalizacja zdjęć może być także przeprowadzona poprzez odpowiednie dobranie formatu zdjęcia. Dla zdjęć dedykowanym formatem, który zajmuje stosunkowo niewiele miejsca jest JPG, natomiast dla grafik typu logo, wykresy czy skany dokumentów lepszy będzie format PNG, który w tych przypadkach pozwoli na zmniejszenie rozmiaru grafik.

Pozycjonowanie zdjęć a pozycjonowanie strony

Prowadząc działania marketingowe ważne jest, aby mieć na uwadze wszystkie kanały pozyskiwania ruchu na stronie. Skupianie się tylko na wybranej części źródeł ruchu często jest szkodliwe dla pozostałych kanałów. Dlatego optymalizując grafiki i dostosowując stronę pod pozycjonowanie zdjęć trzeba mieć na uwadze to, że w dalszym ciągu większy udział wejść na witrynę będą miały tekstowe wyniki wyszukiwania. Niektóre czynniki wpływające na pozycje grafik wpływają także bezpośrednio na standardowe wyniki wyszukiwania. Są to między innymi atrybuty alt czy rozdzielczość obrazu.

Nie bez powodu wyżej zaznaczyłem, aby zmniejszać rozdzielczość zdjęć do optymalnego poziomu, chociaż jest to sprzeczne z informacją o tym, że Google promuje wysokiej jakości obrazy. Zamieszczenie obrazu w wyższej rozdzielczości może pomóc osiągnąć mu wyższą pozycję w Google Images, ale spowolni stronę, przez co może wpłynąć na utratę użytkowników i pośrednio na utratę pozycji. Dlatego dodając grafiki w witrynie należy położyć duży nacisk na optymalizację rozmiaru zdjęć i przyspieszenie działania strony.

Teksty zastępcze alt także są ważnym czynnikiem wpływającym na pozycje w wynikach wyszukiwania i można je wykorzystywać w sposób nie do końca zgodny z wytycznymi wyszukiwarek, czyli zamieszczając w nich frazy nie do końca opisujące to, co znajduje się na danym zdjęciu. Zaowocuje to tym, że grafika nie uzyska wysokich pozycji w Google Images, ale fraza zawarta w jej opisie alternatywnym wesprze pozycjonowanie strony w tekstowych wynikach wyszukiwania.

Osiągaj wysokie pozycje w wyszukiwarce, które przełożą się na większą sprzedaż.

Google Grafika jest źródłem, które w niektórych branżach może przynieść sporo wartościowego ruchu na stronie, dlatego warto optymalizować grafiki i dostosowywać stronę pod wytyczne dotyczące pozycjonowania w tym kanale.

5/5 - (2 votes)

O autorze:

Aleksander Foit

Kompleksowo podchodzi do każdej prowadzonej kampanii. Jako SEO Manager w 4PEOPLE zajmuje się pełnym procesem pozycjonowania: od optymalizacji po linkowanie i rozwój serwisu. Nie boi się wyzwań i świetnie radzi sobie w promowaniu nowych stron i poprawie widoczności tych, które działają na rynku od lat.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

5/5 - (2 votes)
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!