Jak zaoszczędzić nawet 50% czasu na raportach z kampanii dzięki Supermetrics?

0 napisany przez Joanna Rechnio, 16 marca 2017

Jednym z pierwszych kroków kampanii marketingowej jest analiza efektywności dotychczasowych działań. W tym celu wertujemy dane z kont AdWords, Facebook Manager czy Google Analytics, a następnie ubieramy zastane tam wartości w raporty i wnioski. To bardzo czasochłonne zajęcie. A czas to pieniądz. W dzisiejszym artykule pokażę Wam narzędzie, które pozwala oszczędzić nawet 50% czasu spędzanego na raportowaniu.

Supermetrics

Czym jest Supermetrics?

Narzędzie dostępne w Google Docs – Supermetrics umożliwia pobór danych do arkusza kalkulacyjnego z takich kont, jak: Google Analytics, Double Click, Google AdWords, Search Console, ale także Facebook Insights i Ads czy LinkedIn, Mail Chimp. Aby włączyć to narzędzie, wystarczy pobrać je w formie dodatku na swoim koncie Google: Dodatki/Pobierz dodatki.

Supermetrics - rys 1 - dodatek

Rys. 1 Widok z arkusza Google Docs.

Kolejnym krokiem, który trzeba wykonać, jest udzielenie dostępów ze wszystkich narzędzi (np. Analytics, AdWords, Facebook czy Mail Chimp) dla konta, na którym będziesz generować dane przy użyciu Supermetrics. W swojej codziennej pracy znalzłam kilka możliwości zastosowania tego narzędzia. Zaprezentuję je poniżej.

Supermetrics - pierwsze kroki

Rys. 2 Pierwsze kroki w Supermetrics.

Weryfikacja stanu aktualnego

Konstruowanie rozwiązań dla Klientów rozpoczynam od zbadania efektywności poszczególnych kanałów i kampanii. Zawsze proszę Klienta o dane dostępowe do kont Analytics czy AdWords. Interesuje mnie wiele szczegółowych danych, zwłaszcza z podziałem na konkretne miesiące. Dzięki Supermetrics, wygenerowanie odpowiedniego raportu w formie jednej czytelnej tabeli zajmuje kilka minut zamiast nawet kilku godzin. Tych potrzebowałabym, gdybym miała generować każdy raport bezpośrednio z Google Analytics czy AdWords w formie arkusza Excel, który i tak wymagają obróbki. Posłużę się przykładem. Załóżmy, że na koncie AdWords jest aktywnych kilka kampanii wyszukiwarkowych i displayowych. Chcesz zweryfikować jedynie kampanię wyszukiwarkową (czyli sumę wszystkich kampanii w strukturze konta AdWords) z podziałem na miesiące. Istnieje możliwość tej operacji bezpośrednio z konta AdWords na karcie Wymiary, gdzie wybieramy zakres danych na dany okres czasu z dodatkowym podziałem na sieć.

Supermetrics - AdWords

Rys. 3 Widok z Google AdWords.

Supermetrics - AdWords ustawienia

Rys 4. Widok z konta Google AdWords.

Otrzymany w ten sposób arkusz Excel i tak należy przerobić, by dane stały się dla nas czytelne. Przy użyciu Supermetrics natomiast otrzymamy raport, którego już nie trzeba poprawiać. Rzućmy okiem na rys. 5, który pokazuje, jak prezentują się dane w Excelu zaciągnięte z konta AdWords. Po pierwsze, otrzymany w ten sposób raport zawiera obie sieci, a zatem jedną z nich musimy usunąć ręcznie z raportu. Co więcej, daty są również nieuporządkowane.

Supermetrics - przygotowanie tabeli raportu

Rys 5. Widok raportu Excel z Google AdWords.

Jak to wygląda z wykorzystaniem Supermetrics? Dane zaimportowane z prezentowaną wtyczką od razu są uporządkowane, ponieważ sami określamy, jak ma wyglądać nasza tabela. Co więcej, dzięki funkcji Filtr, otrzymujemy dane tylko z sieci wyszukiwania bez konieczności usuwania sieci reklamowej, jak w przypadku zwykłego raportu Google AdWords. Zaoszczędzony w ten sposób czas wykorzystuję na wyciągnięcie wniosków i budowanie rekomendacji, które zwiększą efektywność kampanii.

Supermetrics - widok z Supermetrics

Rys. 6 Widok z Arkusza Google Docs przy zastosowaniu wtyczki Supermetrics.

Monitorowanie celów

Kolejny atut, jaki daje nam Supermetrics, to kontrola wyznaczonych celów we wszystkich kampaniach. Na realizację celu liczby konwersji wpływa wiele czynników. W przypadku kampanii AdWords musimy:
– zachować wyznaczony ruch w zakładanym budżecie;
– kontrolować średni CPC, bo on wpływa na wygenerowanie ustalonej liczby kliknięć;
– śledzić współczynnik konwersji, bo ten implikuje na liczbę konwersji, jaką chcemy uzyskać.

Stworzenie odpowiedniej tabeli danych umożliwia nam szybką weryfikację każdego z tych parametrów. Dzięki temu jasno widzimy, które z nich musimy poprawić, by nasz cel został zrealizowany.

Supermetrics - kontrolowanie wyników A

Rys. 7 Widok z arkusza Google Docs uzyskany z pomocą wtyczki Supermetrics. Raport kontrolny, przykład A.

Supermetrics - kontrolowanie wyników B

Rys. 8 Widok z arkusza Google Docs uzyskany z pomocą wtyczki Supermetrics. Raport kontrolny, przykład B.

Funkcja automatycznych aktualizacji danych w Supermetrics oszczędza kolejne cenne godziny na pobieraniu ich ręcznie z naszych kont Google Analytics czy AdWords. Uzyskany w ten sposób czas możemy poświęcić na optymalizację kampanii. W przypadku rysunku nr 8 (przykład B) główny cel może nie zostać zrealizowany dlatego, że współczynnik konwersji jest niższy niż planowano. To doskonała wskazówka tego, nad czym powinniśmy pracować.

Raportowanie

Trzeci sposób wykorzystania tego narzędzia, który polecam w codziennej pracy to budowanie raportów dla Klientów. Wystarczy na początku stworzyć odpowiednią tabelę danych, która będzie czytelna dla obu stron (agencji i Klienta), a funkcja automatycznej codziennej aktualizacji danych pozwoli nam zaoszczędzić nawet do 30 godzin w miesiącu spędzonych na raportowaniu.

W pracy z deweloperami najwięcej czasu zabierało mi raportowanie efektywności poszczególnych inwestycji. Zazwyczaj na jednej witrynie możemy znaleźć kilka inwestycji. Google Analytics, nawet przy stworzonych raportach niestandardowych czy ustawionych dashbordach, nie pozwala nam wygenerować raportu, w którym zobaczymy wyniki ruchu, konwersji i współczynnik konwersji dla każdej z nich z rozbiciem na np. kanały i tygodnie czy miesiące. Supermetrics natomiast spełnia te wymogi. Dlatego po paru minutach możemy zobaczyć efekty każdego projektu, aby móc podjąć decyzję, dla której inwestycji zwiększyć ruch, aby liczba zapytań ofertowych wzrosła i jakich źródeł ruchu do tego użyć.

Mamy także sytuację kiedy każda inwestycja ma swój osobny microsite, a chcielibyśmy w jednej tabeli zsumować wyniki wszystkich inwestycji, by poznać wyniki całej firmy.

Wystarczy, że wybierzemy wszystkie konta Google Analytics, sprecyzujemy dane takie jak: ruch, konwersje i współczynnik konwersji plus rozbicie na miesiące, a w arkuszu pojawi nam się tabela z sumą wszystkich parametrów. Trwa to raptem kilka minut, a nie godzin, jak to mogłoby być w przypadku generowania wszystkich raportów z kilku kont Google Analytics.

Dowiedz się jak, wdrożyć nową wersję GA4 i zarządzać jej ustawieniami.

Podsumowanie

Kierując się zasadą, że większość decyzji optymalizacyjnych podejmuję na podstawie szczegółowych analiz, narzędzie Supermetrics pozwoliło mi oszczędzić nawet połowę mojego czasu poświęcanego na raportowanie kampanii zarówno dla swoich potrzeb, jak i Klienta. Zaoszczędzony w ten sposób czas wykorzystuję na optymalizację kampanii, co sprawia, że szybciej mogę osiągnąć jej wyznaczone cele.
A Ty na co wykorzystasz 30 wolnych godzin w tygodniu?

Rate this post

O autorze:

Joanna Rechnio

Planuje, rekomenduje, analizuje, organizuje, nadzoruje i radzi. W Agencji obecna od 2007 roku. Obecnie obsługuje kluczowych klientów. Posiadaczka wielu certyfikatów, w tym: Customer Centric Selling, Key Account Management oraz certyfikatów Google Partners. W pracy uwielbia wcielać w życie 7 nawyków skutecznego działania S.R. Coveya. Kiedy nie pracuje i nie myśli o pracy, czyta kryminały. Poza tym jeździ na łyżwach i nartach oraz pływa (kiedyś zawodowo).

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Rate this post
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!