Cel, pal – czyli o celach biznesowych i ich wyznaczaniu (w ujęciu marketingu on-line)

0 napisany przez Aleksandra Bortel, 05 stycznia 2021

Moja babcia mawiała, że uczeń bez jedynki jest jak żołnierz bez karabinu. To samo na pewno można powiedzieć o firmie bez celu biznesowego. Każda firma powstaje po coś – zazwyczaj tworzymy je z kilku prostych powodów: chcemy na niej zarabiać, chcemy połączyć naszą pasję z zarabianiem pieniędzy czy też edukować społeczeństwo i czerpać zyski z pracy. 

Cele biznesowe w marketingu internetowym

Zazwyczaj liczymy się z tym, że pierwsze etapy życia naszej firmy to inwestycja. Inwestycja, która ma doprowadzić nas do konkretnego celu. Nie wyznaczyłeś sobie celu przy zakładaniu przedsiębiorstwa? Masz dwa wyjścia. Albo szybko nadrobisz to niedociągnięcie i rzetelnie wyznaczysz punkty, w których chcesz być Ty i Twoja firma w określonym przedziale czasu, albo nadal będziesz się frustrował, że działania nie przynoszą efektów, pracownicy nie wiedzą co robić, a koszty rosną.

O celach w ujęciu marketingu online przeczytacie w poniższym artykule.

Jaki jest Pański cel biznesowy?

To pytanie padnie zapewne jako jedno z pierwszych, jeśli zwrócisz się do agencji marketingowej z prośbą o pomoc w działaniach online. Po co agencji ta wiedza? Dlaczego tak uparcie dąży do tego, aby dowiedzieć się, w jakim miejscu chcesz być za miesiąc, kwartał, rok? Pytanie o cel biznesowy to, zaraz obok pytania o budżet, jedno z najważniejszych pytań dla marketingowca. To dzięki poznaniu Twoich celów wspólnie będzie mógł on dopasować działania, które będą miały za zadanie ten cel spełnić. Promocja na Facebooku, kampania na YouTube, 50 linków SEO w miesiącu – to tylko sposoby, droga do osiągnięcia Twojego targetu.

Niestety wciąż najczęstszymi odpowiedziami, jakie słyszę ja i moi koledzy po fachu są sformułowania typu: zwiększenie sprzedaży; zwiększenie widoczności witryny; promocja marki. Nie są to jednak odpowiedzi, których oczekujemy. Jeszcze nie znając Twojego biznesu dobrze przecież wiemy, że inwestując pieniądze w marketing chcesz czerpać z niego zyski, chcesz być lepiej widoczny niż konkurencja bądź pragniesz, aby o Twojej marce mówili wszyscy. Co chcemy więc od Ciebie usłyszeć?

Bądź sprytny, bądź SMART

Think About It GIF by Identity - Find & Share on GIPHY

Jedną z najprostszych znanych mi zasad wyznaczania celów biznesowych jest zasada SMART. Jasno określa ona, jakie warunki musi spełniać założenie, aby stało się celem biznesowym. Cel powinien być:

S (Specific) – szczegółowy. Twój cel powinien być szczegółowy, jego zrozumienie nie powinno pozostawiać możliwości błędnej interpretacji.

M (measurable) – mierzalny. Cel biznesowy bez wątpienia musi dać się zmierzyć realnymi liczbami, a efekty działań przełożyć na procent realizacji celu.

A (Achievable) – osiągalny. Wyznaczając sobie cel biznesowy musisz kierować się rozsądkiem i racjonalnym spojrzeniem. Dlatego Twój target musi być osiągalny.

R (Relevant) – istotny. Tak, jak musisz być racjonalny, tak nie bądź też  zachowawczy. Twój cel musi być dla Ciebie istotny, być pewnym wyzwaniem, ma zmienić Twoją pozycję na lepsze.

T (Time-bound) – czas. Swój cel należy umiejscowić w czasie, wyznaczając określony termin jego realizacji.

I co dalej?

Zobacz, jak kierując się powyższymi 5 zasadami możesz łatwo wyznaczyć sobie i agencji cel:

– Jeśli jesteś właścicielem e-commerce, zmień cel “wzrost sprzedaży” na: “wzrost sprzedaży z bezpłatnych wyników wyszukiwania o 30% rok do roku”.

– Zależy Ci na poprawie widoczności witryny? Pomyśl nad celem typu: “wzrost w ciągu pół roku ilości fraz w TOP 10 o 100% względem poprzedniego półrocza”.

– “Pozyskanie nowych klientów” zamień na: “pozyskanie 40 nowych klientów w miesiącu czerwcu dla produktu x”.

Zyskaj więcej klientów dzięki skutecznym działaniom marketingowym z certyfikowanym partnerem Google Premium.

Wyznaczenie celów pozwoli Ci na uporządkowanie swojego biznesu i kontrolowanie inwestycji, które musisz poczynić, aby cel osiągnąć. Organizacja pracy również będzie znacznie łatwiejsza. Zwracając się do agencji marketingowej z jasno określonym celem możesz liczyć na to, że specjaliści przedstawią Ci realne zasoby, takie jak budżet, technologie czy ludzie, których będziesz potrzebował, aby ten cel osiągnąć.

Rate this post

O autorze:

Aleksandra Bortel

W 4PEOPLE jako Account Manager odpowiada za budowanie długotrwałych relacji z klientami. Rozumie ich potrzeby i rekomenduje najlepsze rozwiązania, które pomagają w osiąganiu celów biznesowych. Wykorzystując narzędzia marketing automation, nie zapomina, że najważniejsza jest relacja człowiek-człowiek. Inspirują ją podróże, dobra kuchnia... i jej kot :)

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Rate this post
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!