Własne konto AdWords a współpraca z agencją (część 1)

1 napisany przez Aleksander Gabryś, , 17 grudnia 2015

Coraz częściej współpraca w zakresie AdWords odbywa się bezpośrednio na kontach należących do klientów. Ten model ma co najmniej kilka zalet. Po pierwsze, klienci mają pełen podgląd prowadzonych przez nas działań oraz wprowadzanych zmian. Po drugie, zyskują czas, bo nie muszą już sami zajmować się optymalizacją kampanii. Po trzecie, klienci tacy są już zaznajomieni z systemem AdWords i teraz z chęcią poszerzają swoją wiedzę o informacje od nas, a także poznają pełen zakres możliwości reklamowych, jakie daje Google.

Osobiście najbardziej lubię moment, kiedy klient po analizie efektów naszej pracy mówi wprost, że o ile nie był początkowo przekonany do przekazania nam swojej kampanii, to teraz jest bardzo zadowolony ze swojej decyzji.

Chciałbym przedstawić kilka własnych sugestii i wypracowanych dobrych praktyk z zakresu tworzenia konta AdWords oraz zarządzania nim. W dalszej części podjęty zostanie temat udostępniania konta po rozpoczęciu współpracy z agencją.

Zanim zaczniesz pracę nad własnym kontem AdWords

Nadchodzi moment kiedy masz już własne konto AdWords lub właśnie planujesz jego utworzenie. W tym miejscu warto raz jeszcze zapoznać się z podstawami. Polecam dobre zestawienie, które przygotowała niedawno Agnieszka.

Nie podejmuję tematu nauki samego systemu AdWords, ale w kilku punktach podam elementy, na które należy zwrócić uwagę w samej strukturze konta.

Nazwa kampanii – stosuj nazwy, które w jasny sposób będą określać to, co w danej kampanii się znajduje. W zależności od poziomu rozbudowania struktury konta AdWords, dobrą nazwą może być:

  • promowana domena,
  • zakres promowanych w niej produktów/usług,
  • obszar geograficzny na jaki ta konkretna kampania jest kierowana
  • nazwa promocji, jeśli kampania jest przewidziana tylko na określony czas.

Wygodnie jest też opisać kampanię, która opiera się przykładowo wyłącznie na RLSA lub kiedy dwie kampanie dotyczące tego samego tematu działają każdego dnia, ale w różnych godzinach (np. kiedy wieczorem chcemy stosować inne komunikaty niż rano).

Nazwa grupy reklam – tutaj powinna obowiązywać podobna zasada nazewnictwa jak przy kampanii. O ile na poziomie grupy reklam odpada kierowanie geograficzne, o tyle nazwa produktu/usługi jest wskazana.

Budżet wspólny – przy rozbudowanej strukturze często zachodzi konieczność połączenia kilku kampanii w ramach jednego budżetu. Budżet taki może być jeden, ale równie dobrze może pojawić się ich kilka. Wówczas warto każdy budżet wspólny nazwać tak, by było wiadomo czego dotyczy lub jakie jest jego zadanie.

1

Prowadząc dalej temat promocji AdWords, zwróć uwagę by nie popełniać w nich podstawowych błędów. Jednym z nich jest brak porządku na koncie. O innych błędach, które łatwo przez pośpiech popełnić, można przeczytać w artykule dostępnym tutaj.

Poza kontem AdWords zalecam też wykorzystanie pewnej prostej, choć mało widocznej, funkcjonalności Google Analytics.

W statystykach po rozwinięciu wykresu, mamy możliwość wprowadzenia notatek przypisanych do poszczególnych dni. Odnotowanie w tym miejscu kluczowych działań lub zmian na stronie będzie bardzo przydatne, kiedy pojawi się potrzeba szybkiego przeglądu danych np. z minionego roku.

2

Po co stosować te praktyki?

Utworzyłeś już swoje konto AdWords. Jesteś zaaferowany rozbudową kampanii, stosujesz różne kierowania, optymalizujesz, wprowadzasz strategiczne zmiany. Nawet obudzony w środku nocy możesz zreferować strukturę konta. Jest świetnie!

Do czasu. Po roku zapomnisz po co wprowadzono niektóre elementy oraz czy jakieś rozwiązanie już było stosowane. Myślisz o przetestowaniu czegoś nowego, ale czy przypadkiem już tego nie próbowałeś?

Co stanie się jeśli po upływie roku czy dwóch, natłok pracy spowoduje, że trzeba będzie przekazać prowadzenie kampanii innej osobie w firmie lub na zewnątrz (do agencji, która zajmie się tym profesjonalnie). W takiej sytuacji może pojawić się problem.

Brak porządku w strukturze konta w najlepszym przypadku wiązać będzie się ze sporym nakładem czasu, który poświęci nowa osoba na wdrożenie się w działania. Pamiętajmy jednak, że czas to pieniądz!

W gorszym scenariuszu, nowy menedżer konta może pominąć istotne kwestie promocyjne lub przeznaczyć środki na rozwiązania, które były już stosowane, ale okazały się nieskuteczne.

Podsumowując, wierz we własny sukces i planuj działania z wyprzedzeniem. Dbaj o swoje narzędzia byś mógł z nich korzystać przez co najmniej kilka lat. Utrzymanie porządku i stosowanie dobrych praktyk w dłuższej perspektywie oszczędza czas, ułatwia pracę i dostarcza czytelniejszych danych.

W drugiej części mojego artykułu (która już wkrótce!), napiszę więcej o rozpoczęciu zewnętrznej współpracy z agencją w zakresie usług AdWords.

Podnieś skuteczność swoich kampanii reklamowych z certyfikowanym partnerem Google Premium.

Jeśli temat Cię zainteresował, zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco! Jeżeli chcesz sprawdzić powyższe treści w praktyce – zapraszamy do współpracy. Napisz do nas, a opowiemy Ci, jak odkryć pełen potencjał AdWords.

Rate this post

Historie sukcesu naszych klientów:

  • ponad 500 leadów z Google Ads i Facebook Ads
  • 4,63% współczynnika konwersji
  • 17 926 leadów dzięki kampanii Google Ads
  • 6,26%  współczynnika konwersji
  • 1,28 zł kosztu za wyświetlenie strony klienta
  • bardzo niski wskaźnik współczynnika odrzuceń
  • 1455% średniego ROASu z kampanii Google Ads
  • przychód o 63% wyższy niż w poprzednim okresie
  • o 197% wyższy wzrost transakcji
  • 2000% ROASu z kampanii Google Ads
  • 4% współczynnika konwersji
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!