Sklep internetowy: rozwiązanie dedykowane czy platforma sklepowa?

1 napisany przez Maciej Cebertowicz, 18 października 2016

Początkujący przedsiębiorca na rynku e-commerce stoi przed nie lada wyzwaniem. Musi zdecydować się na optymalny model działania jego sklepu internetowego. Często spotykanym dylematem jest wybór między rozwiązaniem dedykowanym a platformą sklepową. Co będzie dla Ciebie lepsze? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Sklep internetowy: rozwiązanie dedykowane czy platforma sklepowa?

Koszty początkowe

Jednym z pierwszych kroków w planowaniu każdego biznesu jest liczenie wstępnego budżetu. To, jaki masz kapitał finansowy może zaważyć na wyborze metody postawienia sklepu internetowego. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z e-commerce i nie mają rozwiniętych umiejętności programistycznych, często zastanawiają się nad stworzeniem e-biznesu w oparciu o rozwiązanie dedykowane lub platformę sklepową z abonamentem. Oprogramowanie dedykowane, czyli platforma tworzona od podstaw przez programistę bądź wyspecjalizowaną firmę, jest drogim rozwiązaniem. Koszty wahają się w zależności od pracy włożonej w kreację sklepu internetowego dostosowanego do indywidualnych potrzeb zleceniodawcy oraz stawek agencji. W przypadku gdy zlecisz programiście pisanie sklepu dedykowanego od zera, licz się z ceną rzędu kilkuset tysięcy złotych. Zazwyczaj wiąże się to z pisaniem wyspecjalizowanych funkcji, niezbędnych do zarządzania skomplikowaną bazą produktową. Do tych opłat powinieneś również doliczyć koszty rejestracji domeny i wykupienia stabilnego serwera. Jego dobranie nie jest proste, ponieważ wymagania hostingowe różnią się w zależności od ruchu w sklepie. Ponadto, nawet jeśli zakupisz serwer z hostingiem, to i tak musisz dbać o jego utrzymanie lub zatrudnić administratora czuwającego nad jego stabilnością.

Jeżeli natomiast zdecydujesz się na postawienie solidnej witryny w oparciu o szablony – darmowe oprogramowania typu PrestaShop czy Magento – zapłacisz od 10 tysięcy zł w górę. W modelu SaaS, czyli platformie z gotowym oprogramowaniem, działającym po stronie usługodawcy w pewnych ramach, płacisz jedynie za rejestrację domeny i miesięczny abonament. Ceny jednorazowej raty zaczynają się od około 40 zł. Większość usługodawców daje również możliwość testowania platformy sklepowej za darmo przez pewien czas, bez ponoszenia opłaty aktywacyjnej.

Opłaty związane z funkcjonowaniem sklepu internetowego

Zaprojektowanie Twojego sklepu internetowego to dopiero początek drogi w e-commerce. Wirtualny biznes nieustannie trzeba rozwijać i dostosowywać do wymogów rynku oraz oczekiwań klientów. Dlatego tworzenie nowych funkcjonalności i integracji jest niezbędne. Niestety, w przypadku rozwiązania dedykowanego każda zmiana jest dodatkowo płatna. Trzeba również pamiętać o kosztach utrzymania sklepu, które oscylują w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych miesięcznie w zależności od jego rozbudowania.

Inaczej sprawa wygląda w platformie sklepowej. Opłaty są stałe, a aktualizacje i większość integracji mieszczą się w cenie abonamentu. Dodatkowe koszty związane są dopiero ze specjalnymi modułami czy aplikacjami, na przykład systemem integracji z hurtowniami. Ich wysokość może być bardzo różna w zależności od potrzeby klienta.

Okres wdrożenia

Czas to pieniądz, zwłaszcza w przypadku handlu internetowego. Ważne jest, aby Twój e-biznes wystartował w dogodnym momencie, który wcześniej sobie zaplanowałeś. Dlatego w czasie wyboru oprogramowania powinieneś wziąć pod uwagę czas konfiguracji systemu. Tworzenie sklepu dedykowanego może trwać kilka miesięcy, co wiąże się nie tylko z projektowaniem makiet, grafiki, wykonywaniem cięć, ale i z wdrożeniem oraz testowaniem oprogramowania. Pamiętajmy też, że każda zmiana czy poprawki również zabierają wiele cennego czasu.

Natomiast jeśli chodzi o komercyjne platformy sklepowe, to konfiguracja sklepu internetowego może trwać od tygodnia do dwóch. Jest ona również niezwykle prosta i możesz zrobić ją na własną rękę, bez pomocy programisty. Sklepy tworzone w oparciu o platformy tworzone są sprawdzonych modelach – intuicyjnych rozwiązaniach sprawdzony przez innych użytkowników. W przypadku gdy nie masz umiejętności informatycznych i nie potrafisz poradzić sobie z obsługą panelu administracyjnego, możesz uzyskać pomoc techników z Twojej platformy. Więcej czasu na konfigurację czy rozbudowę sklepu potrzeba w momencie gdy klient życzy sobie funkcjonalność, która nie mieści się z standardowym zakresie usług firmy budującej platformę.

Dostępność witryny internetowej

Twój sklep internetowy powinien przynosić zyski. Dlatego ważne jest, aby witryna zawsze była otwarta dla Twoich Klientów, tak, by ci o każdej porze mogli złożyć zamówienie. Nie jest to oczywiste w przypadku rozwiązań dedykowanych. Nie każde z nich posiada opcję wsparcia technicznego. Niekiedy dostawcy usług lub programiści nie są dostępni do Twojej dyspozycji lub nie nadążają z naprawianiem awarii. W platformach sklepowych na abonament płacisz również za to, aby Twoja witryna zawsze działała. To specjaliści zajmują się hostingiem, aktualizacjami, zabezpieczeniami i awariami. W przypadku problemów, technicy zawsze są do Twojej dyspozycji i możesz się do nich zgłosić. Komercyjne platformy udostępniają różne możliwości komunikowania od chatu na stronie, przez maila, po telefon. Niektórzy operatorzy udostępniają swoim klientom różnego rodzaju poradniki, w których mogą oni znaleźć rozwiązania problemów.

Rozbudowa oprogramowania

Rozwój sklepu internetowego jest niezbędnym elementem sukcesu. Progres wymaga stałej pracy i aktualizowania wykorzystywanych metod i narzędzi. Nawet najlepiej wyglądający i funkcjonujący e-sklep ciągle wymaga udoskonaleń, co jest trudne jeśli stale ktoś nie sprawuje nad nim pieczy. W przypadku platform sklepowych, specjaliści nieustannie monitorują i wprowadzają rozwiązania zgodne z trendami na rynku i odpowiadają na oczekiwania klientów. To jest warunkiem ich konkurencyjności i utrzymania się na rynku, które pozwalają platformom sklepowym kreować nowości, co jest korzystne dla klientów korzystających z ich rozwiązań.

Podsumowanie

Poniższa tabela skrótowo prezentuje kluczowe wady i zalety obu opcji:

+ / –

Oprogramowanie dedykowane

Platforma sklepowa z abonamentem

Zalety

  • Dostosowane do indywidualnych potrzeb zamawiającego;
  • Możliwość napisania specjalistycznych funkcji;
  • Możliwość zarządzania skomplikowaną bazą produktową
  • Niskie koszty otworzenia sklepu internetowego;
  • Większość integracji i aktualizacji w cenie abonamentu;
  • Krótki okres konfiguracji e-sklepu;
  • Wysoka dostępność sklepu;
  • Stały kontakt ze specjalistami

Wady

  • Wysokie koszty wdrożenia sklepu internetowego;
  • Dodatkowe opłaty związane z nowymi funkcjami;
  • Długi okres wdrożenia;
  • Ograniczony kontakt ze specjalistami
  • Ograniczona możliwość dostosowania do indywidualnych potrzeb zamawiającego;
  • Dodatkowe opłaty związane z tworzeniem wyspecjalizowanych modułów

Przy wyborze odpowiedniej wersji sklepu należy brać pod uwagę przede wszystkim cele, potrzeby i zasoby swojej firmy. Oprogramowanie dedykowane polecane jest głównie dużym firmom bądź specjalistycznym sklepom internetowym, które w swojej ofercie będą miały skomplikowane produkty, wymagające odpowiedniego sposobu zarządzania lub systemu logistycznego. Duży inwestor mający odpowiednie środki i czas niezbędny na wdrożenie, może pozwolić sobie na stworzenie e-sklepu szytego na miarę. To rozwiązanie ma szereg zalet, ale wymaga też odpowiednich warunków. Mniejsze firmy zazwyczaj kierują się w stronę gotowych platform sklepowych opartych o szablony, które są wygodną alternatywą dla początkujących cyberprzedsiębiorców. Różnica pomiędzy jednymi a drugimi jest dość wyraźna, dlatego nie można porównywać sklepów dedykowanych z szablonowymi platformami w skali 1:1. Każda z osób myśląca o wykorzystaniu internetowego kanału sprzedaży powinna określić, do której grupy należy. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w dokonaniu mądrego wyboru i stworzeniu optymalnego sklepu.

Zwiększ swoją sprzedaż dzięki odpowiednio dobranym kanałom marketingu internetowego.

O autorze: specjaliści z platformy sklepowej Sky-Shop.pl – funkcjonalnego oprogramowania tworzonego od 7 lat z pasją. Przetestuj sklep internetowy przez 14 dni za darmo. Spełnimy Twoje oczekiwania!

Rate this post

Historie sukcesu naszych klientów:

  • o 35% wzrósł przychód
  • o 17% wzrosła liczba transakcji
  • o 17% wzrósł współczynnik konwersji
  • 2000% ROASu z kampanii Google Ads
  • 4% współczynnika konwersji

O autorze:

Maciej Cebertowicz

Manager odpowiedzialny za rozwój produktu i sprzedaż Sky-Shop oraz kreowanie contentu marki z naciskiem na jego wysoką jakość merytoryczną. Od kilku lat w branży e-commerce.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go!

Rate this post
Reklama w Internecie nie musi być droga!

Reklama w Internecie nie musi być droga!

Umów się na konsultację i poznaj propozycję naszych działań wraz z ich wyceną.

Marketing dla ludzi
Zapisz się do newslettera!
Zdobywaj wiedzę! Co dwa tygodnie otrzymasz najciekawsze artykuły na swoją skrzynkę e-mail!
...i dołącz do ponad 600 subskrybentów!